Metropolia jest Okey 2018

13 Gru

Edycja 2018 to sześć koncertów muzyki rozrywkowej, dwa dni prezentacji muzyki klasycznej, spektakle teatralne, spotkania z książką i spektakl operowy dla dzieci. Warto zarezerwować sobie ten miedzyświąteczny czas na spotkania z trójmiejską kulturą.

PROGRAM SKRÓCONY:

26.12.2018 środa, Klub Parlament – KONCERTY, wstęp: 5 zł

Prowadzenie: Tomasz Olszewski
18.00 – 18.30 Black Sugar
18.40 – 19.10 Detko Band
19.20 – 19.50 Paweł Przyborowski
20.00 – 20.30 Karski
20.40 – 21.10 CottonWing
21.20 – 21.50 Q
22.20 – 22.50 Tayka Band
23.00 – ………. Access Denied

26.12.2018 środa, g. 20.05, Radio Gdańsk – KONCERT IRKA WOJTCZAKA „Pół wieku w butach po ziemi i nad…” + goście / transmisja na żywo w RG

Irek Wojtczak – wielokrotnie nagradzany saksofonista, aranżer, edukator, twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Znakomicie wpisał się w polską scenę muzyczną gdzie jako saksofonista nagrał ponad czterdzieści albumów. Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do jego trzech albumów: „Direct Memory Access”, „Play itagain” oraz „Folk Five” z udziałem nowojorskich muzyków The Fonda/ Stevens Group. Album ten został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów AllAbout Jazz i The New York City Jazz Record takich jak: Karl Ackermann, C.MichaelBailey, BuddKopman czy KenWaxman. Utwór z płyty Irek Wojtczak Folk Five ukazał się na samplerze dołączonym do brytyjskiego miesięcznika muzycznego The Wire (listopad 2015). Wystąpił w specjalnym projekcie Tymański PolishBrass Ensemble z towarzyszeniem znakomitego nowojorskiego trębacza Dave’a Douglasa oraz Jamie Baum American – Polish Septet. Koncertował z Fonda/Stevens Group, David Murray, Jim Black, Chris Speed, Herb Robertson, Mitch&Mitch, Pink Freud, Możdżer – Tymański – projekt Chopin. Współtwórca grupy SHMIB – Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem.

27.12.2018, czwartek, g.18.00, Radio Gdańsk -KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ, wstęp wolny

Jędrzej Kacprzyk – kontrabas, Elżbieta Pasierowska – Kołodziej – fortepian

Jędrzej KACPRZYK (I rok studiów III st.) z klasy kontrabasu prof. dra hab. Leszka Sokołowskiego zajął III MIEJSCE (I miejsca nie przyznano) i otrzymał dwie nagrody pozaregulaminowe: Nagrodę Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej i Nagrodę specjalną za wspaniałą interpretację utworu „Ad Libitum et Quasi Polonaise” na kontrabas i fortepian Zdzisława Szostaka na 12. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (14-23/09/2018).

28.12.2018, piątek, g.18.00, Ratusz Staromiejski -MUZYKA KLASYCZNA + UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRÓD MARSZAŁKA DLA TWÓRCÓW KULTURY, wstęp wolny

Zespół 5/6 (pięć szóstych) to grupa wokalistów z różnych zakątków Polski ściśle związana ze sceną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Wykorzystując technikę śpiewu a’capella wykonują utwory z takich gatunków muzycznych jak pop, jazz, funk.

29.12.2018, sobota, g.16.00, Ratusz Staromiejski – METROPOLIA DLA DZIECI, wstęp wolny

LesFemmes „Opera jak z bajki” – kolaż operowy z fragmentów oper różnych kompozytorów. Pojawią się arie, duety i tercety: królewien, czarownic, Jasia i Małgosi, czy brzydkich sióstr Kopciuszka. Nie zabraknie momentów, w których dzieci będą mogły wystąpić na scenie. Będzie wesoło, kolorowo i muzycznie.

29.12.2018, Centrum św. Jana, g.18.00 – DZIEŃ TEATRÓW, wstęp wolny

18.00 Teatr Navpaky – „Skazane kochać” ’60 min.

To sztuka w jednym akcie dla sześciu aktorek i aktora, w której jasno określony jest jedynie czas i miejsce akcji: cmentarz nocą, bohaterka wywołuje ducha zmarłego męża. Plastyczność, widowiskowość i dramaturgia spektaklu w połączeniu z interpretacją reżysera i grą aktorów trzymają widza w napięciu do końca.

20.00 Latajacy Cyrk Idei – „Ostatnia wieczerza: Slaverystillexists”

Spektakl koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn dramatycznego rozziewu między „wzrostem gospodarczym”* a poziomem relacji społecznych w czterech płaszczyznach: religijnej (msza laicka), edukacyjnej (lekcja języka polskiego), domowej (krótka historia kobiety) i mediasfery (przestrzeń publiczna. Do udziału w tym przedstawieniu zaproszeni zostali twórcy offowi z różnych środowisk

30.12.2018, niedziela, Ratusz Staromiejski- DZIEŃ LITERATURY, wstęp wolny

18.00 Spotkanie z jedną książką

Podczas tradycyjnego już spotkania zaproszeni goście opowiedzą o jednej przeczytanej w 2018 roku książce,która wywarła na nich szczególne wrażenie.

Goście: Marta Handschke (graficzka, ilustratorka, wokalistka, autorka książki „Brzuch Matki Boskiej”), Natalia Fiedorczuk-Cieślak (wokalistka, autorka książek „Jak pokochać centra handlowe” oraz „Ulga”) oraz… niespodzianka

Prowadzenie: Szymon Jachimek

Organizatorem festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury / www.nck.org.pl

Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska

Patronat honorowy: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk

 

Media społecznościowe Festiwalu:
Twitter: bit.ly/MJOTwitter
Instagram: bit.ly/MJOInstagram

Mapa wydarzeń: bit.ly/MJO2018Mapa

Organizatorzy informują, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

POST SCRIPTUM:
dla tych, którzy będą chcieli podzielić się nie do końca chcianymi książkami, otrzymanymi w świątecznym prezencie, przygotowany zostanie kosz. Obowiązuje zasada: jedna książka pobrana za jedną oddaną.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.