Kultowy amerykański zespół Xiu Xiu w Gdańsku!

22 Lut

Xiu Xiu swoją europejską trasę koncertową rozpocznie występem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim już 20 kwietnia 2017!

Amerykański zespół Xiu Xiu (czyt. ‘Szu Szu’) w pełni utożsamia określenie „kultowy”. Założony w 2002 stał się wehikułem dla bezkompromisowej i niekomfortowo osobistej muzyki rezydującego w Los Angeles multi-intrumentalisty Jamiego Stewarta oraz świty jego współpracowników, zarówno studyjnych jak i scenicznych. Przez ten czas Xiu Xiu zdobyło pokaźne grono wtajemniczonych fanów na całym świecie, dla których ta nazwa, to nie muzyka, ale i styl życia.

Mroczny, momentami wręcz ekstremalny wizerunek kalifornijskich postpunkowców oraz oryginalne podejście do konstruowania utworów sprawił, że Xiu Xiu stał się rozpoznawalny na całym świecie, jednocześnie cały czas trzymając się konsekwentnie na uboczu i podążając własną ścieżką. Ich styl, określany przez lidera zespołu mianem eksperymentalno-popowego, to mieszanka post-punk, avant-pop, elektroniki oraz noise. Ich muzyka potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy eksperymentalnych brzmień, choć w repertuarze Xiu Xiu nie brakuje elementów melodyjnego popu.

xiu2
Nowy album Xiu Xiu nosi tytuł „FORGET” i powstał w czasie kreatywnego maratonu, obejmującego także nagrania i koncerty projektu “Xiu Xiu Plays the Music of Twin Peaks”, współprace z Mitski nad piosenką do nadchodzącego filmu Jamesa Camerona Mitchella, muzykę do instalacji Danh Vo, nagranie wspólnego albumu z Merzbowem oraz eksperymentalną przeróbkę „Czarodziejskiego Fletu” Mozarta.

Cała ta równoległa aktywność sprawiła, że „FORGET” odznacza się elementami nieobecnymi w poprzednich wcieleniach Xiu Xiu. Poza zdecydowanie szerszym spektrum brzmieniowym, nowa płyta przynosi najbardziej chwytliwe fragmenty w karierze zespołu.
Album wyprodukował John Congleton (Blondie, Sigur Ros), Greg Saunier z Deerhof oraz związana z ostatnimi wcieleniami Xiu Xiu Angela Seo. Wśród gości na płycie znalazła się kompozytorka Charelemagne Palestine, Kristof Hahn ze Swans oraz legendarna drag queen i osobista bohaterka Xiu Xiu – Vaginal Davis.

Gdzie? Gdański Teatr Szekspirowski
Kiedy? 20 kwietnia 2017, godz. 20:00
Bilety? wkrótce w sprzedaży!

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.