Kuba Stankiewicz gra muzykę Victora Younga

10 Mar

13 kwietnia na podróż z muzyką Victora Younga zaprasza Kuba Stankiewicz i jego trio. Pianista poświęcił swoją najnowszą płytę właśnie autorowi „Stelli…”. Stankiewiczowi towarzyszyć będą Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja). Koncert poprzedzi uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich dyplomu Younga – świadectwa ukończenia warszawskiego konserwatorium muzycznego z roku 1918, a także spotkanie z Kubą Stankiewiczem poświęcone jego fascynacji twórczością Victora Younga.

,,Jak to jest, że Polacy nie potrafią pisać takich standardów jazzowych jak Amerykanie?” – pytali przez lata młodzi adepci swingu i bebopu, studiując solówki Milesa Davisa w utworze „Stella by Starlight”. Okazuje się, że autor tego niezwykle popularnego tematu – Victor Young – swego rzemiosła nie uczył się na ulicach Nowego Orleanu, lecz w szkole muzycznej na warszawskim Okólniku. Po latach muzyką Younga rozbrzmiewały dziesiątki hollywoodzkich produkcji lat 40. i 50. Ukoronowaniem kariery kompozytora była statuetka Oscara za muzykę do filmu „W 80 dni dookoła świata”.

Program wieczoru:

  • uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum POLIN dyplomu Victora Younga – świadectwa ukończenia Konserwatorium Warszawskiego z roku 1918
  • spotkanie i rozmowa z Kubą Stankiewiczem
  • koncert

Wykonawcy:

Kuba Stankiewicz – fortepian
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja

13 kwietnia, godz. 19.00 (poniedziałek), bilety: 40 zł (rzędy A-K), 30 zł (rzędy L-W), bilety są dostępne w sprzedaży internetowej oraz w kasach muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.