Koncerty z widokiem na świat

18 Lip

Jak co roku, tradycyjnie Muzeum Emigracji zaprosiło do współpracy artystów, którzy reprezentują różnorodne style, gatunki i brzmienia, odzwierciedlające trendy we współczesnej światowej muzyce. Zaprezentowana zostanie próbka muzycznych osiągnięć naszych sąsiadów, a zarazem przedstawicieli najliczniejszych grup mniejszościowych w Trójmieście.

Na tarasie Muzeum Emigracji zagrają:
26.07 – MUSTELIDE 
9.08 – PANIVALKOVA 
23.08 – HUMAN TETRIS

Bilety w cenie 10 zł będzie można kupić w kasie Muzeum Emigracji, CultureBox oraz na Interticket.pl.

Podczas pierwszego koncertu MEG zabierze Was na białoruskie sceny klubowe za sprawą Mustelide. Pod tym pseudonimem ukrywa się, zwana królową electro popu, Natalia Kunitskaya, producentka muzyczna, dj’ka i autorka tekstów z Mińska. Mustelide podbija nie tylko rodzime, ale także światowe sceny. Grała podczas ReeperbahnFestival w Hamburgu, Tallinn Music Week, MENT Ljubljana, Music & Media Finland, Vilnius Music Week, Moscow& St. Petersburg Music Week, JetlagFestival USA, Atlas Weekend, Stereoleto, Wschód Kultury
i wielu innych.

Jej delikatny głos rozbrzmiewający w rodzimym języku koresponduje z nowoczesnymi eksperymentami muzycznymi wykorzystującymi w kompozycjach odgłosy codzienności i miksującymi tak egzotyczne dźwięki, jak nawoływania sów i pieśni flamenco. Mustelide otworzy tegoroczny cykl Koncertów z widokiem na świat i 26 lipca zelektryzuje publiczność zgromadzoną na tarasie widokowym Muzeum Emigracji w Gdyni.

Kolejne koncerty zabiorą Was w muzyczną podróż na Ukrainę i do Rosji. W sierpniu na deskach tarasu widokowego zaprezentuje się ukraińskie, kobiece, multi-instrumentalne trio Panivalkova. Swój styl nazywają delikatnym minimalizmem, w tekstach śpiewanych w pięciu językach pobrzmiewają ironia i czułość, a ich muzyka to energetyczna i pełna pasji fuzja indie-rocka, etno i popu. Usłyszymy 7 instrumentów w tym fortepian, ukulele, kastaniety, akordeon, klawisze i kołyszące wokale trzech artystek, które na scenie robią kolorowe zamieszanie. Panivalkova wystąpi w muzeum 9 sierpnia.

Ostatni z artystów pochodzi z Rosji. Human Tetris to czteroosobowa grupa z Moskwy, która dla odmiany, reprezentuje twarde, gitarowe, post-punckowe brzmienie. Zespół powstał w 2009 roku i niespodziewanie rozpadł się po pierwszej, europejskiej trasie koncertowej. Reaktywacja w roku 2016 przyniosła nowe twarze i odświeżone brzmienie, które usłyszycie na tarasie muzeum 23.08 podczas ostatniego koncertu z cyklu.

Pasmo koncertów na tarasie Muzeum Emigracji z widokiem na gdyński port zostało zainaugurowane w wakacje 2015 roku, kiedy mogliśmy posłuchać pochodzącego z Portugalii Joao de Sousa&FadoPolaco, niemiecko-polskiej formacji EricShovesThem in His Pockets i obsypanej nagrodami polskiej wokalistki Kari, nagrywającej w Londynie. Kolejny rok przyniósł inspirację w postaci zespołów, które mając różnorakie doświadczenia emigracyjne pokazały jak rozwijają one artystyczną świadomość i pozwalają przekraczać granice. Rok później na muzealnym tarasie wystąpiły BeMy – francuski zespół indie rockowy o polskich korzeniach, hipnotyzujące polsko-brytyjskie trio Sister Wood oraz inspirujący się folkowymi rytmami polsko-kanadyjski duet Paula I Karol. Zeszłoroczne koncerty zdominowały elektroniczne brzmienia młodych zespołów w postaci The KDMS, Buslav oraz Young Stadium Club.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.