Kino InfoBoxu. ,,Liczby i marzenia”

16 Gru

Na zakończenie cyklu „Kino InfoBoxu” film „Liczby i marzenia” – zwycięzca jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – Planete+ Doc Film Festival. Jeśli przyśnił Ci się ojciec chodzący z wiadrem wody, wybierasz: 81 (ojciec), 53 (stopa), 39 (woda) i 4 (wiadro). Mieszkańcy Neapolu wierzą we wszelkie teorie o tajemniczym znaczeniu liczb. Salony lotto i bingo są najczęściej odwiedzanymi przez tamtejszych graczy. Film przywołuje klimat kina neorealistycznego: czarno-białe zdjęcia, wąskie uliczki z powiewającym z balkonów praniem.

Ale film Bucchetti to nie tylko liryczna refleksja nad fenomenem hazardzistów z Neapolu. To również fragment historii Włoch ery Berlusconiego.

Wąskie uliczki Neapolu, niszczejące kamienice pamiętające czasy średniowiecza i kontenery ze śmieciami wystawione wprost na chodniku. W takiej scenerii: kantor loteryjny prowadzony od kilku pokoleń. Pracujące w nim kuzynki wciąż korzystają z tej samej starej książki opisującej zasady gry. Wszystko ma swój numer.

Wśród klienteli loterii są i emeryci, i bezrobotni, i ciężko pracujący robotnicy. Wszyscy nie grzeszą zamożnością, bo Neapol nigdy nie był jej synonimem. Niektórzy obstawiają te same numery przez całe życie wiążąc je z ważnymi dla siebie faktami. Inni grają liczbami, które w danej chwili mają dla nich znaczenie. – „Nigdy nic nie wygrałam na te numery, ale zawsze na nie stawiam” – mówi jedna z bohaterek. – „Loteria nie uczyni cię bogatym. Ale zawsze czekasz na swoje szczęście” – dodaje inny. Neapolitański historyk szuka źródeł tych fascynacji w kulturze przedchrześcijańskiej, numerologii i Kabale.
info

“Liczby i marzenia”; Dreaming by Numbers reż. Anna Maria Bucchetti, Holandia 2005, 75 min

Kiedy? 18 grudnia 2014 (czwartek), godzina: 19:00
Gdzie? Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30

wstęp: wstęp wolny

W ramach cyklu „Kino InfoBoxu” zobaczymy wybitne filmy dokumentalne z całego świata. Cykl jest kontynuacją cieszącego się popularnością plenerowego Letniego Kina InfoBoxu i jest realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity – firmą dystrybucyjną założoną przez Artura Liebharta, wyróżnioną nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Festiwal stał się najpopularniejszym forum dokumentalnym w Polsce tylko w tym roku przyciągając ponad 40 000 widzów i uwagę najważniejszych mediów w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

 Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.