IV Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie

12 Sty

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza wszystkich zainteresowanych sztuką nieprzeciętną, odważną i współczesną na IV Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie MULTI OCCULTI, które odbędą się w dniach 15 i 16 stycznia.

Kuratorem wydarzenia jest Arti Grabowski, a wśród artystów widzowie zobaczą m.in. przedstawicieli Meksyku, USA, Estonii i Wielkiej Brytanii. Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie to cykliczne, organizowane przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie wydarzenie, dedykowane dyscyplinom sztuk żywych, czyli tych określanych mianem efemerycznych, między innymi: sztuki performance, happening, life sculpture, poezji wizualnej.

IV edycja Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów w Sopocie nosi tytuł MULTI OCCULTI. Motywem przewodnim będą tym razem wątki okultyzmu, „neoszamanizmu”, antropologii, techno-rytualizmu, Art.-Brut, „trans ewolucji” w sztuce akcji.

W programie tegorocznej edycji przewidziane są zaledwie dwa występy. Po jednym każdego dnia. 15 stycznia o godzinie 18.00 wystąpią grupy: LA POCHA NOSTRA (Meksyk) oraz NON GRATA (Estonia). Dwie grupy z dwóch różnych kontynentów, grup etnicznych o odmiennych wizualnie stylistykach i ekspresji. Dla obu grup można doszukać się jednak wspólnego mianownika – fascynacji tworzenia „wspólnot efemerycznych”, które powstają jednorazowo na potrzeby unikatowej  radykalno-rytualnej artystycznej manifestacji. Podkreślenia wymaga fakt, że będzie to pierwszy występ La Pocha Nostra w Polsce – i co ważniejsze – pierwszy historyczny występ obu grup razem. – Możemy spodziewać się bardzo spektakularnego i dynamicznego wydarzenia, zbudowanego na kilku równoległych scenach, w przestrzeni zarówno otwartej, jak i galeryjnej. – zachęca kurator wydarzenia.

16 stycznia o godzinie 14:00 wystąpi Shaun Caton (UK). Działanie Shaun’a to wielogodzinny kontemplacyjny solo performance, który trwać będzie przez 5 godzin. W tym czasie artysta stworzy unikatową instalację zbudowaną z masek, magicznych przedmiotów, bożków, amuletów, fluorescencyjnych fresków. Performance ten to swoistego rodzaju autorski medytacyjny rytuał dedykowany przestrzeni galerii.

INFORMACJE O ARTYSTACH

LA POCHA NOSTRA (Meksyk) – Guillermo Gómez-Peña, Daniel Chavez, Dani d’Emilia, Michele Ceballos Michot

La Pocha Nostra to transdyscyplinarna organizacja artystów, która łączy w pewien sposób twórców z różnych dziedzin, pokoleń, grup społecznych. La Pocha manifestuje przeciwko granicom pomiędzy sztuką a polityką, praktyką i teorią, artystą i widzem. LPN koncentruje się na tworzeniu swoistej sieci  nowych wartości  dla określania granic, rasy, płci, pokoleń – tzw. „wspólnot efemerycznych” artystycznych rebeliantów. Każdego roku LPN prowadzi letnią i zimową szkołę performance, ich radykalna metodyka kontynuowana od 10 lat oferowana jest kolejnym pokoleniom młodych twórców.

NON GRATA (Estonia) – Al Paldrok, Taje Tross, Hannes Paldrok, Kaspar Rabby, Peter Rosvik

Non Grata to grupa performerów, której liderem jest Al Paldrok. Nazwa grupy jest bardzo sugestywna, to określenie niepożądanego dyplomaty. Artyści w kontekście tego typu osoby symbolicznie kwestionują kapitalistyczny system polityczny. Estońscy artyści w swoich działaniach posługują się m.in. symboliką ognia, maski, odwołują się również do przemian i ruchów społecznych.  Non Grata to również nazwa niezależnej estońskiej akademii performance.

SHAUN CATON (Wielka Brytania)

Shaun Caton przeprowadził już 300 performance w znamienitych galeriach, muzeach, festiwalach na całym świecie od  ponad 30 lat. Artysta nazywa swoje performance „żywymi oddychającymi obrazami”, stąd często maluje i rysuje będąc w transie twórczego działania. Performance Catona jest jak rytuał oglądania gry, niby automatycznego aktu rysunku, w którym zawarte są przekazy tyczące się codziennego życia. Caton warstwa po warstwie buduje obrazy i łączy je z totemicznymi obiektami odwołując się do nieuniknionej śmierci świata. Spektakularne i niezapomniane wrażenia wprawiają widzów w hipnozę na długo po obejrzeniu performance.

multi

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.