Irański „Hamlet” na 20. Festiwalu Szekspirowskim

27 Maj

Kolejne gwiazdy Festiwalu Szekspirowskiego ogłoszone! Podczas 20. edycji wydarzenia w Gdańsku wystąpi irański Quantum Theatre Group, który zaprezentuje „Hamleta” w reżyserii Arasha Dadgara. 

Quantum Theatre Group to zespół założony w 2009 roku przez reżysera Arasha Dagdara. Inspiruje ich adaptowanie dla teatralnej sceny klasycznych sztuk teatralnych, powieści, opowiadań – którym nadają współczesne znaczenia i konteksty, uwzględniając nowoczesne teorie z obszaru fizyki (odniesienia do fizyki kwantowej widoczne są już w nazwie zespołu). Tworzony przez nich surrealistyczny świat z mieszaniną groteskowych relacji znajduje w Szekspirze wyjątkowego rozmówcę.

Szekspir to dla mnie encyklopedia wiedzy o sprzecznościach tkwiących w ludzkiej naturze – mówi Arash Dagdar, urodzony w 1973 roku reżyser i założyciel zespołu. – Zaskakuje mnie i zachwyca, jest tajemniczy, dramatyczny… To mój współczesny irański dramatopisarz! Wystawianie Szekspira, to poddawanie siebie samego próbie, to pokazywanie tego, co się wie o życiu, ale również tego, co nam ciągle umyka. Hamlet, najnowsza produkcja Quantum Theatre Group z 2014 roku, narodził się z przepisania projektu trwającego cztery lata. Wybrałem go, aby odpowiedzieć na wiele nierozstrzygniętych kwestii: czy Hamlet jest szalony? Czy Duch Ojca Hamleta istnieje naprawdę, czy to  jedynie projekcja umysłu syna? Moja odpowiedź brzmi: ta tragedia, to nieustanne zderzenia elektronów i, jak w fizyce, rezultaty tych zderzeń są nieprzewidywalne. Niepewność króluje. – dodaje.

Przypomnijmy, że tegoroczna, jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się w dniach 29 lipca-7 sierpnia. To jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.

W poprzednich odsłonach wydarzenia w Gdańsku gościły takie gwiazdy jak m.in.: Luk Perceval, László Bocsárdi, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Więcej informacji już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.