Festiwal Music Everywhere!

23 Paź

W ostatni weekend października warto pamiętać nie tylko o zmianie czasu na zimowy – to także termin IV edycji festiwalu Music Everywhere. Tegoroczne gdańskie święto współczesnej chóralistyki odbędzie się 28 i 29 października w Centrum Św. Jana i zgromadzi niemal 400 chórzystów z całej Polski. Ich występów podczas przesłuchań konkursowych będzie można posłuchać w sobotę i niedzielę od godz. 10.

W tegorocznej edycji naszego festiwalu weźmie udział 15 zespołów reprezentujących najciekawsze nurty w nowej chóralistyce – mówi Beata Śnieg-Wądołowska, dyrektor artystyczna Music Everywhere. – Co roku staramy się pokazywać, że śpiew chóralny to wcale nie nudne dźwięki, ale wspaniała zabawa i wielkie emocje. Dlatego podczas konkursowych przesłuchań usłyszymy bardzo zróżnicowany repertuar – od współczesnej klasyki przez popowe szlagiery aż po gospel i jazz.

Atrakcji nie zabraknie też wieczorami. W sobotę 28 października o 19 na scenie Centrum Św. Jana wystąpią gospodarze festiwalu, czyli Chór Music Everywhere, specjalizujący się w żywiołowych występach i nieszablonowym podejściu do śpiewu. Tuż po koncercie zaś odbędą się pierwsze w Polsce igrzyska chóralne Extra Choir Games, w których chóry będą musiały zaprezentować się w bardzo niecodziennych dyscyplinach. – Nie możemy zdradzić zbyt wiele, ale przygotowaliśmy kilka niespodzianek, które na pewno będą potężną dawką humoru dla naszych widzów i świetną zabawą dla uczestniczących zespołów – mówi Śnieg-Wądołowska.– W programie nie zabraknie na przykład śpiewania po krótkiej rozgrzewce z sobowtórem Ewy Chodakowskiej albo… na leżąco.

Niedziela, 29 października to drugi dzień przesłuchań konkursowych, który zamknie uroczysta Gala Finałowa w Centrum Św. Jana o godz. 19. Wyróżnione w poszczególnych kategoriach zespoły będą walczyć o Grand Prix Festiwalu, a na zakończenie planowany jest występ chóru No Saints, znanego trójmiejskiego zespołu przełamującego granice gatunkowe między gospelem, popem i jazzem, nie stroniąc od ciekawych harmonii.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W ramach festiwalu odbywać się będzie także zamknięta konferencja „Moje doświadczenia z zespołem chóralnym” oraz warsztaty Master Class odbędą się w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Nie zabraknie także koncertów towarzyszących w kościołach, hospicjach i domach pomocy społecznej w Gdańsku.

Pełny harmonogram wydarzeń festiwalowych i więcej informacji na stronie oraz na profilu festiwalu na Facebooku.

Organizatorami IV Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere” są Stowarzyszenie Music Everywhere! oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Współorganizatorem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Patronat honorowy nad festiwalem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk oraz Jego Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prof. dr hab. Maciej Sobczak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.