Alternatywne spacery po Dolnym Mieście i Biskupiej Górce – 28 i 29 maja

25 Maj

Spędź aktywnie długi majowy weekend w Gdańsku! Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Dolnym Mieście i Biskupiej Górce zapraszają na specjalne spacery alternatywne w dzielnicach Gdańska.

W sobotę, 28 maja o godz. 12.00 spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14 ruszymy szlakiem fabryk, zakładów przemysłowych i innych miejsc pracy na Dolnym Mieście. W niedzielę, 29 maja o godz. 12.00 zapraszamy na Biskupią Górkę, na której poznamy militarną i wojskową historię dzielnicy. Start przy ul. Mennonitów 2, koło Kościoła Zielonoświątkowców. Zwiedzanie jest bezpłatne, obowiązują zapisy: dolnemiasto.evenea.pl i biskupiagorka.evenea.pl – zapowiadają organizatorzy.

Dolne Miasto: „Szlakiem fabryk, zakładów przemysłowych i innych miejsca pracy na Dolnym Mieście” – 28.05, godz. 12.00;

Start: Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14.

Dolne Miasto było jedną z bardziej uprzemysłowionych dzielnic Gdańska. Znajdowała się tam: rafineria cukru, olejarnia, warsztaty artyleryjskie, fabryka karabinów i tytoniu. Gdzie można spotkać pozostałości tych zakładów lub zachowane budynki? Dowiecie się na spacerze z Lokalnym Przewodnikiem po Dolnym Mieście!

Biskupia Górka: „Historia militarna i wojskowa Biskupiej Górki (fortyfikacje, Bastionu Zbawiciela, Koszary)” – 29.05, godz. 12.00;

Start: ul. Mennonitów 2, koło Kościoła Zielonoświątkowców.

Czy wiecie, że wojska Stefana Batorego właśnie z Biskupiej Górki chciały ostrzeliwać Gdańsk? Nie udało im się, jednak władze miasta postanowiły przekuć potencjalne zagrożenie w system obronny miasta i zaczęły włączać Biskupią Górkę w system miejskich fortyfikacji. Czym są szaniec, palisada, redita, raweliny i lunety? Podczas spaceru opowie o tym Lokalny Przewodnik po Biskupiej Górce!

Fot.tyt.: Bartosz Bańka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.