„Alicja pod ziemią” w teatrze BOTO

22 Gru

„Alicja pod Ziemią” to „offowy” spektakl teatralny, skierowany do widzów dorosłych oraz młodzieży powyżej 16. roku życia, oparty o klasyczną literaturę dziecięcą – utwór Lewisa Carolla pt. „Alicja w Krainie Czarów”, pozornie rozrywkowy spektakl utrzymany w nurcie „czarnej komedii muzycznej”, skłaniający jednak do głębokiej refleksji. Premiera 23 grudnia w piątek, kolejny pokaz 7 stycznia w sobotę o godz. 19:00.

„Alicja w Krainie Czarów” to bajka dla dzieci. Twórców interesuje jednak to, co może ona wyrazić przy bardziej „naturalistycznej” i dosłownej lekturze, w bardziej svankmajerowskiej i ekspresjonistycznej formie. Co stanie się, jeśli skonfrontujemy nieświadomą i naiwną bohaterkę – Alicję – ze światem wszystkiego tego, co stanowi dla niej tabu? Dzieło Lewisa Carrolla może stać się historią o inicjacji, o dojściu do świadomości i o definiowaniu na nowo samego siebie w „odczarowanym” świecie dzieciństwa. Wchodząc w ironiczny dialog z tekstem Carrolla, chcą eksplorować temat iluzji i idealizacji życia, jako sposobu obrony przed całym jego złem. Chcą mówić o konsekwencjach utraty nieświadomości i „niewinności”, o życiu obarczonym ciężarem świadomości.

alicj

„Świat Alicji” dzieli się na „powierzchnię” i „podziemię”. Na „powierzchni” jesteśmy w bezpiecznym świecie pokoju Alicji. Cały świat „podziemia” – świat „tabu” mieści się „pod skórą” jej pokoju pod dywanem sypialni, w jej szafie, w akwarium jej chomika, w pojemniku na bieliznę… Jest bardzo bliski, ale niewidoczny, nieosiągalny, „wyparty”. Schodząc „pod ziemię”, wchodzimy wraz z Alicją w obsceniczny świat pełen seksualności, przemocy, śmierci, perwersji i brudu. Alicja na swój sposób próbuje oswajać ten świat, podobnie jak całą menażerię szaleńców, pasjonatów i zakochanych…

– W naszej lekturze Alicja wierzy w czystość zamiarów wujka Królika, godzi się na grę w krykieta przy pomocy podwładnego Królowej, nie dopuszcza do siebie myśli, że świstak wcale nie śpi, tylko nie żyje, a Kapelusznik w okrutnym żarcie podkłada mu głos. W oczach Alicji zakrwawiona chusteczka na zielonym dywanie zamienia się w czerwoną różę z ogrodu królowej… Alicja żyje w świecie iluzji, idealizuje rzeczywistość, nie dopuszcza do siebie, „boleśniejszych”, prawdziwych scenariuszy. Przedstawienie „Alicja pod ziemią” będzie „śmieszną” bajką o dojrzewaniu. Dojrzewaniu do świadomości informują organizatorzy.

Dramaturgia i reżyseria: Michał Derlatka
Opracowanie muzyczne: Joanna Sówka Sowińska
Obsada: Sylwia Góra-Weber, Zofia Nather, Robert Ninkiewicz
Scenografia, reżyseria oświetlenia: Michał Derlatka, Tomasz Weber
Produkcja: Fundacja Sopot Centralny, Fundacja Teatru BOTO
Czas trwania: ok. 60 min
Spektakl współfinansowany przez Gminę Miasta Sopot

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.