Akcja/Edukacja w Teatrze Gdynia Główna

11 Kwi

Akcja/Edukacja to inicjatywa, z którą do młodych ludzi wychodzi Teatr Gdynia Główna. Jej celem jest propagowanie teatru, ale również wychowywanie młodego widza. Obok edukowania, projekt ma za zadanie rozbudzać i rozwijać pasje artystyczne uczniów gdyńskich szkół.

Teatr Gdynia Główna wychodzi do uczniów z propozycją warsztatów edukacyjnych. Młodzi gdynianie będą mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań teatralnych na zajęciach artystycznych.Chcemy zorganizować wykłady z nauczycielami akademickimi, którzy swoją wiedzą będą uzupełniali prezentowane przez nas spektakle. Dla najmłodszych przewidzieliśmy zajęcia edukacyjne, gdzie dzieci będą mogły rozwijać swoje zdolności manualne, a także wspólnie z aktorami odgrywać scenki – mówi Ida Bocian, dyrektor Teatru Gdynia Główna. Zapisy przyjmowane są na zajęcia z cyklu Stacja Bajek, Lekcje Teatralne i Teatr Forum.

Gdyńscy licealiści z kolei będą mieli możliwość ćwiczyć swój warsztat aktorski. –Bierzemy pod opiekę całe klasy, następnie przez 9-10 dni pracujemy wspólnie w dwóch grupach na tym samym tekście teatralnym. W tym roku będzie to „Bobok” Dostojewskiego. Taki cykl zajęć kończy się dwoma spektaklami, a następnie dyskusją podsumowującą. Najfajniejszy jest w tym element integrujący klasy, ponieważ uczniowie mogą się poznać od innej strony – tłumaczy Ida Bocian.

Inspiracją do stworzenia projektu teatralnego dla młodych ludzi była chęć ukazania teatru jako miejsca dostępnego dla wszystkich. – Często pojawia się taka bariera, że należy ukończyć wiele fakultetów, by być widzem teatralnym, a to nie jest prawda. Poprzez te zajęcia chcielibyśmy pokazać młodym ludziom, że teatr bywa wymagający, ale można mu podołać. Mamy nadzieję, że uda nam się wychować młodych i świadomych widzów – opowiada Ida Bocian.

Jednym z elementów Akcji/Edukacji jest Teatr Forum, polegający na interakcji pomiędzy aktorami a widownią podczas przedstawienia. Zagadnienia podejmowane na scenie dotyczą spraw bliskich młodzieży. Dzięki temu młodzi widzowie mogą łatwiej proponować rozwiązania problemów z jakimi zmaga się bohater. – Taka forma uczy śmiałości, bowiem młodzi ludzie muszą wyjść na scenę i opowiedzieć o swoim pomyśle na rozwiązanie dylematów głównego bohatera – wyjaśnia Ida Bocian.

Zajęcia w ramach Akcji/Edukacji odbywają się w siedzibie Teatru Gdynia Główna przy Placu Konstytucji 1 (budynek dworca PKP Gdynia Główna, poziom -1). Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gdynia. Szczegółowe informacje na temat Akcji/Edukacji znajdują się na stronie internetowej: www.teatrgdyniaglowna.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.