Akademia Gdańska: „Gdańsk 80/90. Fotografie systemowego przełomu”

17 Cze

Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka prowadząca Gdańską Galerię Fotografii będzie prelegentką najbliższego spotkania z cyklu Akademia Gdańska. 21 czerwca o godz. 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej opowie o dokumentalistach czasów przełomu lat 80-tych i 90-tych – Stefanie Figlarowiczu, Jacku Piotrowskim i Januszu Rydzewskim. Wstęp wolny.

– Gdańsk – Miasto Wolności. Miasto, które zmieniło system wartości w Europie wschodniej i środkowej. Historia utkana z przepływów ludzi, kultur, religii, zwyczajów, własności i polityki od roku 1263 do dziś. Dla współczesnych najistotniejsza chyba jest historia najnowsza, ta która wydarzyła się za naszego życia. Schyłek wieku XX w Gdańsku to czas wewnętrznych zmian, społecznej rewolucji objawionej w środowiskach intelektualnych i robotniczych. Zew wolności, prawa do swobodnego rozwoju a przede wszystkim godnego życia zobrazował się działaniami wspólnymi. O takich formach mikro przełomów na makro skalę opowiem ilustracjami autorstwa gdańszczan: Stefana Figlarowicza, Jacka Piotrowskiego, Janusza Rydzewskiego i innych fotodokumentalistów swojego czasu – zapowiada prelegentka, Małgorzata Taraszkiewicz–Zwolicka.

Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

 

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Kluczem trzeciej edycji spotkań jest opowieść o Gdańsku widzianym przez kadry filmowe, obiektyw fotograficzny oraz zapisana w gdańskiej literaturze i codziennym życiu. Podczas spotkań poznamy między innymi mroczne oblicze Wolnego Miasta Gdańska, barwne, zachwycające i ulotne druki, które odsłonią tajemnice przedwojennych witryn sklepowych, zatrzymany w kadrze i na zdjęciach wybitnych fotografików i filmowców obraz często nieznanego nam już Gdańska.

„Gdańsk 80/90. Fotografie systemowego przełomu” – wykład Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej

Kiedy? 21 czerwca, godz. 18.00
Gdzie? Sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny!

                                 >>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Małgorzata Taraszkiewicz–Zwolicka – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, animatorka wydarzeń kulturalnych, z wykształcenia fotografka, muzealniczka. Od 2009 roku kieruje Gdańską Galerią Fotografii, która jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Absolwentka muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie. W latach 2000-2008 kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, autorka cyklicznego programu Parakino. Prowadziła wykłady dla studentów Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku, W latach 2000-2003 Współpracowała z Fundacją Wyspa Progress, Europejskim Centrum Solidarności, Festiwalem Transfotografia. Od 2006 roku członkini artystycznego Stowarzyszenie A KuKu Sztuka, kuratorka wystaw towarzyszących Festiwalowi Transvizualia: Mediascream! 2007, 2008, 2009. Publikowała m.in. w Kwartalnik Rzeźby Polskiej, Arteon, Praesens Central European Art Review, Mare Articum; Obiegu, w katalogach: Dorota Nieznalska, Suka; Dialog Loci. Sztuka w zagubionym miejscu. W latach 2012–2015 była współkuratorką programu filmowego sopockiego Festiwalu Artloop.

Fot.tyt.: ZOMO/Jacek Piotrowski.

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.