30% przypadków HIV na Pomorzu wykrywa się u 20-latków!

17 Kwi

Wkrótce w Gdyni odbędzie się II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV – finał projektu edukacyjnego skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Ważnego, bo 30% zakażeń HIV w województwie pomorskim wykrywa się u dwudziestolatków.

25 kwietnia w Gdyni odbędzie się II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV. Młodzi twórcy ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentują przed profesjonalnym jury autorskie filmy poświęcone tematowi HIV i AIDS.Pokaz jest kulminacją projektu edukacyjnego promującego profilaktykę zakażeń HIV w województwie pomorskim. Druga już edycja Festiwalu to odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń wśród młodych osób oraz pomysł na zainteresowanie szkół i uczniów. Pomysłodawcą projektu jest Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej (PTOZ), które realizuje go we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku. Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego przez Gilead Sciences Poland w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

Blisko 30% zakażeń HIV w województwie pomorskim wykrywa się u dwudziestolatków,prawie 40% dotyczy trzydziestolatków – wynika z danych PZH za lata 2006-2016. II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV przez bezpośrednie zaangażowanie uczniów i promocję zwycięskich filmów ma ambicję dotrzeć do dzisiejszych nastolatków, zanim staną się 20 lub 30-latkami zagrożonymi zakażeniem wirusem.Młodzi Pomorzanie nadesłali na konkurs ponad trzydzieści 5-minutowych filmów opowiadających o tym, jak nie zakazić się HIV i nie zachorować na AIDS, promujących odpowiedzialność za własne życie i zdrowie oraz tolerancję i akceptację osób seropozytywnych.

Projekt integruje uczniów, a przez aktywność artystyczną inspiruje ich do podejmowania dalszych działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej. 12 zespołów złożonych z autorów najciekawszych filmów weźmie udział w uroczystej Gali Finałowej Festiwalu w Gdyńskiej Szkole Filmowej.Gala składać się będzie z części konkursowej oraz panelu edukacyjnego, podczas którego uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję wysłuchać prelekcji prof. Tomasza Smiatacza z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nt. profilaktyki HIV/AIDS oraz uczestniczyć w warsztatach filmowych, które poprowadzi pan Sławomir Pultyn – operator, fotograf, reżyser, autor filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Spektakle będzie oceniać jury pod przewodnictwem pana Tomasza Kilińskiego, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni. Zwycięzcy otrzymają statuetki oraz nagrody rzeczowe o łącznej wartości 7.500 złotych.

Przekazywanie wiedzy o wirusie, bezpiecznych zachowaniach seksualnych i tolerancji dla osób HIV+ może zapobiec części nowych zakażeń. A także pomóc osobom już zakażonym. HIV przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Ludzie żyją z wirusem, ale o tym nie wiedzą. Mamy nadzieję, że podejmowane przez PTOZ działania, w tym II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV,przyczynią się do zwiększenia liczby testujących się, wcześniejszego wykrywania zakażeń i szybszego rozpoczynania terapii nowoczesnymi, bezpiecznymi w długim okresie lekami, które są dziś dostępne dla każdego – mówi Zbigniew Zawadzki, Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej i koordynator projektu.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach Programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs grantowy dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Prezydent m. st. Warszawy, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich siedmiu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.