Zarabianie dużych pieniędzy jest proste, ale nie łatwe – XII edycja Festiwalu Boss w Trójmieście

24 Mar

Ostatnie dni były nie lada gratką dla młodych miłośników biznesu w Gdańsku. Kilkuset uczestników, 2 panele dyskusyjne, 5 prelekcji i 7 warsztatów – to bilans trwającego od 19 do 21 marca Festiwalu Boss, którego organizatorem jest Studenckie Forum Business Centre Club Trójmiasto.

Festiwal Boss to jedyne tego typu wydarzenie w naszym kraju, które jest realizowane na tak szeroką skalę. Każdego roku skupia ono rzesze młodych sympatyków biznesu nie tylko w Trójmieście, ale również w 17 innych miastach Polski. – Ideą Festiwalu Boss jest przede wszystkim postawienie na otwartość, na wzrost kompetencji miękkich, zdolności przywódczych, liderskich, pracy w zespole oraz na rozwój tych umiejętności, które nie zawsze możemy zdobyć na uczelni, w pracy czy też podczas czynności, które wykonujemy każdego dnia – tak o celach festiwalu mówi Konrad Szczupakowski, przewodniczący trójmiejskiego regionu Studenckiego Forum Business Centre Club.

Tegoroczna, XII już edycja tego wydarzenia, była dla studentów doskonałą okazją do pozyskania nowych, cennych informacji na temat współczesnych standardów decydujących o sukcesie w prowadzeniu własnej działalności czy też sprawnego funkcjonowania w większych przedsiębiorstwach.

Pierwszego dnia uczestnicy zgromadzili się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie mieli okazję wziąć udział w dwóch panelach dyskusyjnych oraz wysłuchać jednej prelekcji. Jake Jephcott z Olivia Business Centre, Peter Horsten, współzałożyciel Goyello oraz Pierre-Olivier Monteil z Playsoft Polska opowiedzieli o tym, jakie umiejętności są potrzebne, by sprawnie zarządzać zespołem w zagranicznych przedsiębiorstwach. Z kolei Adam Sikorski z Olivia Business Centre, Magdalena Barwicka, współpracująca z PwC, Anna Kucharska ze Studia HR oraz Ewa Koruba, branch manager w Hays, przekazali przyszłym rekrutom cenne rady na temat kompetencji miękkich, które powinni rozwinąć, chcąc ubiegać się o konkretne stanowisko pracy. Pierwszą część Festiwalu Boss kończyło wystąpienie Bartka Grabowskiego z Mobile Vikings Polska. Udzielił on zebranym cennych wskazówek, które mogą okazać się przydatne w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Na jedynej tego dnia prelekcji można było dowiedzieć się między innymi, co składa się na definicję sukcesu oraz w jaki sposób należy zaprezentować się, by jak najwięcej zyskać w oczach przyszłego pracodawcy.

W piątek uczestnicy Festiwalu Boss przenieśli się do centrum konferencyjnego Sky Club
w Olivia Business Centre. O tym, jak zmienia się współczesny biznes oraz jakie kompetencje powinien posiadać Project Manager, opowiedziała Małgorzata Kusyk. Z kolei Marcin Gorka wytłumaczył zgromadzonym, jakie są przyczyny porażek projektów realizowanych w dużych przedsiębiorstwach. Nie zabrakło również prelegentów mających doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności. Konrad Kunka przedstawił uczestnikom festiwalu między innymi korzyści płynące z założenia pierwszej firmy. Udzielił też cennych rad na temat tego, co zrobić, by móc poradzić sobie na konkurencyjnym rynku sprzedażowym. Szczególnie interesująca była ostatnia piątkowa prelekcja, prowadzona przez sprawnego finansistę i właściciela kilku spółek, Fryderyka Karzełka. W dość obrazowy sposób opisał on zebranym, jak powinni pozycjonować się na rynku pracy i na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę przy wyborze ścieżki swojej przyszłej kariery zawodowej. Autor wydanej niedawno książki Pieniądze są sexy przekonywał, że wygenerowanie dużych zysków nie jest co prawda łatwe, ale dla odpowiednio zmotywowanej osoby nie ma rzeczy niemożliwych.

Ostatni dzień Festiwalu Boss poświęcony został warsztatom, które dla organizatorów są zdecydowanie najważniejszą częścią całego wydarzenia. – Z roku na rok coraz bardziej stawiamy na formę warsztatową, która uważamy, że jest lepsza. Ten stosunek w tamtym roku był 4 do 1, w tym roku to już jest 3 do 1, myślę, że za rok możemy iść jeszcze dalej w tym kierunku. Chcemy umożliwić naszym uczestnikom jak najlepszy dostęp do szkoleniowców, warsztatowców, by otrzymali tak dużą pigułkę wiedzy, jak to jest tylko możliwe w trakcie trwania całego festiwalu – mówi o ostatnim dniu Bossa Konrad Szczupakowski.

7 warsztatów odbywało się w przestronnych wnętrzach Business Linku Trójmiasto znajdujących się w budynku Olivia Gate. Zajęcia prowadzone były w kameralnych grupach, co znacznie ułatwiało uczestnikom przyswojenie treści poruszanych na warsztatach. W czasie ich trwania można było nabyć praktycznej wiedzy między innymi z psychologii biznesu czy też dowiedzieć się, co robić, by skutecznie zmotywować się do działania.

Na pochwałę zasługuje z pewnością organizacja całego wydarzenia. Ciekawe tematy wykładów zachęcały uczestników festiwalu do zadawania pytań i uważnego słuchania uwag przekazywanych przez szkoleniowców. Dodatkową motywacją do aktywnego uczestnictwa w prelekcjach i warsztatach były ponadto konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Prócz osób marzących dopiero o własnej działalności i pracy w branży biznesowej, w trakcie trwania całego festiwalu można było też spotkać takie, które stawiają już pierwsze kroki jako przedsiębiorcy. – Oczywiście, że warto brać udział w takich wydarzeniach. To zawsze rozwój osobisty, zawsze coś, na czym można bazować, a także przerzucić później na swoją własną działalność. Prowadzę swoje dwa biznesy i korzystam z rad innych, niektóre rzeczy ulepszam, zawsze staram się czerpać od tych ludzi, którzy odnieśli większe sukcesy i mają już dłuższą styczność z prowadzeniem własnej firmy – tak swoją decyzję o wzięciu udziału w Festiwalu Boss skomentowała jedna z jego uczestniczek.

Należy mieć nadzieję, że przyszłoroczna edycja tego wydarzenia zgromadzi w Gdańsku jeszcze więcej młodych, gotowych do działania ludzi chcących realizować swe marzenia o karierze biznesowej.

Fot.tyt.: Festiwal Boss

2 Replies to “Zarabianie dużych pieniędzy jest proste, ale nie łatwe – XII edycja Festiwalu Boss w Trójmieście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.