Warsztaty społeczno-edukacyjne

14 Cze

AIESEC to jedna z największych na świecie niezależnych organizacji prowadzonych przez młodych ludzi. W Polsce organizacja ta funkcjonuje przy 15 największych ośrodkach akademickich, w Gdańsku od 1974 roku działa oddział AIESEC przy Uniwersytecie Gdańskim. 

Organizowane jest wiele projektów, które najczęściej dzieją się z udziałem młodych “AIESECerów” ze wszystkich kontynentów. Takim projektem jest m. in. “International Kidergarten” oraz “International Education”, prowadzony przez organizację na całym świecie.

Wolontariusze AIESEC, którzy biorą w nich udział, mają od 18 do 30 lat i spędzają swój wolontariat w przedszkolach lub szkołach podstawowych w wybranych przez siebie krajach. W Trójmieście i okolicach projekt działa od kilku lat, tylko w 2017 r. przyjechało do nas 36 wolontariuszy na projekt “International Kidergarten” do 11 przedszkoli oraz 37 wolontariuszy “International Education” do 16 szkół podstawowych, w tym także do Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdyni, która bierze udział w inicjatywie nie pierwszy raz.

Wolontariusze mogą wnieść do zajęć z dziećmi ciekawe tematy: opowieści o kulturze i tradycji danego kraju, rysowanie flag, nauka słówek, piosenek i tańców z kraju wolontariusza, zajęcia na temat wartości i zasad, których dzieci i tak uczą się w przedszkolu (uprzejmości, mycia rąk, pomagania innym…).

– Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach z wolontariuszami próbując komunikować się w języku angielskim. Ułatwiając im przełamanie bariery językowej na szkolnych korytarzach pojawiły się kartki z pytaniami uczniów, które chcieliby zadać naszym gościom, napisane w języku polskim i angielskim. Dzięki temu każde dziecko może zadać interesujące go pytanie. Jest to również doskonała integracja uczniów z wolontariuszami podczas przerw. W tym roku, po raz kolejny przekonaliśmy się, że udział w projekcie bardzo motywuje uczniów do nauki języka oraz daje satysfakcję z posiadanych umiejętności – opowiada pani Agnieszka ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdyni.

Szczegółowy program ustalany jest wspólnie przez nauczycieli i wolontariusza. Razem decydują o tym, co jest w danej chwili najbardziej potrzebne, co zainteresuje konkretną grupę dzieci.

Pobyt wolontariuszy w Gdańsku planowany jest w przedszkolach w terminach lipiec-sierpień oraz w szkołach podstawowych na przełomie września i października 2018r.  Przedszkola oraz szkoły podstawowe chętne do udziału w projekcie proszone są o kontakt z gdańskim oddziałem AIESEC. Wkrótce rozpoczną się również zapisy na realizację zimowe (grudzień,styczeń). Po wypełnieniu wstępnego formularza osoby zainteresowane zostaną skontaktowane w celu wyjaśnienia szczegółów.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.