Usługi dobrze się czują w Trójmieście

23 Gru

Sektor usług biznesowych w Trójmieście to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się pod tym kątem rynków w Polsce. Inwestorzy, głównie zagraniczne korporacje, doceniają nie tylko potencjał kadrowy czy infrastrukturalny, ale też jakość życia w regionie. Centra BPO/SSC to też główny najemca i motor napędowy rozwoju rynku biurowego.

Jakość życia na topie
Trójmiasto na stałe trafiło już na mapę najatrakcyjniejszych lokalizacji w tej części Europy, regularnie rywalizując o inwestycje sektora usług dla biznesu z największymi ośrodkami w kraju. Na znaczeniu zyskały wyjątkowe uwarunkowania, jak dostęp do morza i jakość życia, które, jak się okazuje, dla inwestorów są coraz silniejszym argumentem.

Jakość życia i lokalizacja bezpośrednio nad morzem to obecnie jeden z naszych głównych atutów w rozmowach z inwestorami. Nawet jeśli dostęp do kadry czy rynku biurowego są porównywalne w regionach, to zdecydowanie wygrywamy atrakcyjnością położenia i pozabiznesową ofertą, które dla rozwoju firmy są dzisiaj równie ważne. Do Trójmiasta znacznie łatwiej jest bowiem ściągnąć niezbędną, specjalistyczną kadrę, niż do wielu innych dużych aglomeracji w Polsce – komentuje Marcin Grzegory z Invest in Pomerania.

Dlatego pomimo niekorzystnych prognoz demograficznych dla Polski, Pomorze, jako jedno z nielicznych województw z dodatnim saldem migracji ma szansę odczuć negatywne trendy w mniejszym stopniu niż inne regiony Polski.

Sektor w liczbach
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba centrów BPO/SSC oraz IT podwoiła się. Według aktualnych danych na Pomorzu pracuje w nich obecnie ponad 21 tys. pracowników skupionych w 112 centrach liczących co najmniej 10 pracowników (przy średniej zatrudnienia nieco ponad 130 osób). Około 60% spośród wspomnianych centrów zajmuje się głównie lub wyłącznie różnymi formami usług IT (średnia liczba zatrudnionych jest w nich niższa, wyjątkiem jest firma Intel z niemal 2 000 pracowników). Ponad 100 centrów w Trójmieście obsługuje procesy w języku angielskim, 20 oferuje usługi po niemiecku, 14 po szwedzku, 13 po norwesku i duńsku, a 12 po rosyjsku. Absolutnym liderem w dziedzinie ilości obsługiwanych języków jest ogromne Centrum Doskonałości Thomson Reuters obsługujące 33 języki (najwięcej w Polsce i w tej części Europy). Ostatnie lata stoją pod znakiem dywersyfikacji i podnoszenia wartości operacji realizowanych przez centra w Trójmieście. Dynamiczny rozwój powoduje, że firmy eksportują do nich coraz bardziej zaawansowane i trudne procesy (także wrażliwe i strategiczne). Kraje pochodzenia kapitału to niezmiennie kraje nordyckie, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, ale nade wszystko Stany Zjednoczone, które są i prawdopodobnie pozostaną krajem z którego pochodzi najwięcej dużych projektów. Najlepszym tego przykładem jest inwestycja amerykańskiego banku inwestycyjnego, State Street, którego biuro mieści się w kompleksie Alchemia w Gdańsku, a zatrudnienie w nim znaleźć ma nawet ponad tysiąc osób.

Uczelnie kształcą kadrę
Tak dynamiczny rozwój sektora usług dla biznesu nie byłby możliwy, gdyby nie wysoko wykwalifikowana kadra dostępna na lokalnym rynku. Na ponad 20 uczelniach wyższych w Trójmieście kształci się obecnie blisko 90 tysięcy studentów. Co roku na rynek pracy wchodzi więc kilkanaście tysięcy absolwentów. Na największej z uczelni, Uniwersytecie Gdańskim kształci się obecnie ponad 30 tysięcy studentów (na wszystkich kierunkach i poziomach). Co ciekawe, kampus UG znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rozbudowywanych kompleksów biurowych Alchemia i OBC, w których swoje siedziby zlokalizowanych ma wiele firm sektora BPO/SSC czy IT. Część z absolwentów znajdzie w nich na pewno zatrudnienie bezpośrednio po zakończeniu studiów, a może nawet w trakcie. Charakter i dynamika rozwoju tego obszaru Gdańska sprawia, że coraz częściej mówi się o nim, jako o biznesowej dzielnicy Trójmiasta. Bezpośrednie sąsiedztwo uczelni i biznesu daje pole do wspólnych i coraz liczniejszych inicjatyw mających na celu integrację obu środowisk. Jedną z nich (o nazwie Giganci ściągają do Trójmiasta) zainicjowała jakiś czas temu firma Torus, deweloper Alchemii. Akcja polegała m.in. na przybliżaniu studentom lokalnych uczelni charakteru międzynarodowych firm ulokowanych w kompleksie.

Nowe Biuro State Street w Gdańsku, kompleks Alchemia, mat. STT
Nowe Biuro State Street w Gdańsku, kompleks Alchemia, mat. STT

 

Biurowy motor
Firmy sektora usług dla biznesu to główny najemca nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce, także w Trójmieście. Nowe inwestycje i rozwój centrów napędza więc rozwój rynku biurowego, co doskonale odzwierciedlają liczby. Według danych agencji doradczej Cushman & Wakefield  2011 roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosiła nieco ponad 317 tys. mkw., a w ciągu następnych 5 lat powiększyła się dwukrotnie. W 2011 w fazie budowy były pierwsze etapy Alchemii czy Olivia Business Centre, a deweloperów do budowy kolejnych etapów motywował wzrost popytu, który w 2011 wyniósł rekordowe w tamtym czasie blisko 50 tys. mkw.. W pierwszej połowie 2016 roku zasoby powierzchni zwiększyły się o 52 tys. mkw., osiągając poziom ok. 630 tys. mkw.. Obecnie w trakcie budowy jest m.in. trzeci etap wielofunkcyjnego kompleksu Alchemia.

Trzeci etap Alchemii będzie najbardziej prestiżowo ulokowanym budynkiem kompleksu z powierzchnią typowej kondygnacji biurowej aż 3 tys. mkw. i całkowitą powierzchnią najmu blisko 39 tys. mkw.. Jego cechą charakterystyczną będzie również pieszy pasaż handlowo-usługowy. Pierwsi najemcy lokali biurowych i usługowo-handlowych wprowadzą się do budynku w III kwartale 2017 roku, niezwłocznie po otrzymaniu przez nas prawomocnego pozwolenia na użytkowanie obiektu – komentuje Maciej Brożek, Pełnomocnik ds. Rozwoju w firmie Torus.

Oprócz wspomnianej już firmy State Street, w kompleksie Alchemia swoje siedziby mają m.in. takie marki, jak Wipro, Alexander Mann Solutions, Dynatrace, Kemira czy Cognizant.

Fot.tyt.: Alchemia, Gdańsk, wizualizacja III etapu. Widok ogólny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.