Uczeń gdyńskiego Technikum TEB Edukacja laureatem konkursu Hack Heroes

14 Gru

Zakończyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Hackathon Hack Heroes. Młodzi programiści z całej Polski tworzyli aplikacje oparte o dane publiczne. Zwyciężyła aplikacja PARQ Grzegorza Starka z Technikum TEB Edukacja z Gdyni , czyli nowatorska wyszukiwarka miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach.

To trzecia edycja hackathonu, organizowana od 2016 przez Fundację we współpracy z SAP SE. Ta edycja okazała się rekordowa, bo wzięło w niej udział 176 drużyn ze szkół średnich z całej Polski, co łącznie daje aż 615 młodych programistów – mówi Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0.

W tegorocznym konkursie młodzi programiści na warsztat wzięli wyjątkowo trudny temat – dane publiczne i w oparciu o ogólnodostępne zbiory danych tworzyli swoje aplikacje.

Widać wyraźnie, że mimo młodego wieku, sporo uczestników hackathonu naprawdę już teraz doskonale rozumie na czym polega programowanie. A co zaskakujące, dobiera technologię pod konkretny problem jako metodę rozwiązania, zamiast programować w czymś, co mogłoby być łatwiejsze i co lepiej znają. Odważnie – mówi juror Michał Paradowski, Head of Engineering spółki Transparent Data, która jako partner konkursu udostępniała bazy danych swojego serwisu Prześwietl.pl i dodaje: – Pomimo oczywistej dominacji “webu” i “mobile’a”, część zespołów postawiła na technologie dedykowane rozwiązaniom machine learningowym, jak choćby TensorFlow. Stark Team, który ją zastosował w swojej aplikacji PARQ, zajął 1 miejsce w Hack Heroes 2018, wygrywając cały hackathon. I w mojej ocenie, całkowicie zasłużenie. Nie dość, że wpadł na świetny pomysł (aplikacja walczy z problemem żmudnego szukania przez kierowców wolnych miejsc parkingowych poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach), to jeszcze wykorzystał właściwe narzędzie do rozwiązania swojego problemu.

Grzegorz Stark, zwycięzca III edycji Hack Heroes, uczeń III klasy gdyńskiego Technikum TEB Edukacja, jak sam mówi naukę zaczął od filmików na youtubie. – Moim zdaniem warto uczyć się programowania, ponieważ w ten sposób możemy dać coś od siebie, rozwiązać jakiś problem tak naprawdę nie wychodząc z domu. A możliwości są nieograniczone, jedynym limitem jest wyobraźnia. Nie chodzi jedynie o tworzenie czegoś nowego, chodzi również o zmianę tego co już jest, na lepsze – i to jest super, taka powinna być motywacja do programowania.

Zwycięska aplikacja pobiera określone w bazie danych obrazy z publicznie dostępnych kamer monitoringu nad parkingami. Następnie, wytrenowany wcześniej na przygotowanych przez autora projektu danych, model sztucznej inteligencji przetwarza miejsca parkingowe na zdefiniowanych wcześniej lokalizacjach. Model określa po kolei czy dane miejsce jest wolne czy zajęte, a następnie wyświetla na mapie ilość wolnych miejsc parkingowych w danych rzędach na parkingu. Po kliknięciu w poszczególny rząd, użytkownik może podejrzeć rozkład miejsc parkingowych w wybranym rzędzie , czyli może zobaczyć które konkretnie miejsca są wolne i gdzie one się znajdują.

II miejsce oraz nagrodę w wysokości 2000 zł zdobył Albert Wolszon z Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku za aplikację LekBierz, która wykorzystując dane z Rejestru Produktów Leczniczych przypomina kiedy należy wziąć kolejną dawkę leków, pomaga prowadzić dziennik przyjętych dawek leków wraz z informacją o możliwych efektach ubocznych oraz powiadamia nas, gdy kończą się tabletki w opakowaniu.

III miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł zdobyli Dawid Walczyk, Patryk Staniewski i Piotr Szarow z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu za aplikację Procencik, czyli wyszukiwarka organizacji pożytku publicznego w celu przekazania jej swojego 1% podatku na cele charytatywne.

Przyznano też dwa wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł dla Zespołu z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i aplikację SejmMachina oraz zespołu Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej za aplikację MójSejm.

Fot.tyt.: Grzegorz Stark.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.