Stawiamy na Przedsiębiorczość!

25 Lis

Za nami tegoroczny Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W trójmiejskim centrum wydarzeń znalazł się Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter. Na kolejną imprezę, zorganizowaną na taką skalę, musimy czekać calusieńki rok. Na otarcie łez zapraszamy na krótką podróż i powrót do tego, co działo się między 18. a 24. listopada.

Na początek bardzo ogólne zestawienie. Wydarzenie, którego partnerem po raz drugi już został gdański STARTER,  okazało się ogromnym sukcesem. Powodem do dumy jest przede wszystkim frekwencja. Dowiedzieliśmy się, że w porównaniu z ubiegłoroczną edycją liczba uczestników, osiągając próg około 850 osób, podwoiła się. Venture Day, Startup Sprint czy Creative Morning to tylko niektóre starterowe atrakcje, część spośród aż 121 zarejestrowanych na całym Pomorzu w ciągu zaledwie 7 dni!

star3
Jedna idea – niezliczona ilość pomysłów zabarwionych kreatywnością. Jak na instytucję zajmującą się wspieraniem młodych przedsiębiorców przystało, nie mogło i nie zabrakło okazji do prezentowania oraz doskonalenie własnych innowacyjnych projektów. Wspomnieć należy nie tylko o zachęcaniu do realizacji planów – to dopiero pierwszy krok długiej wędrówki. Inkubator oferuje ze swej strony znacznie więcej!

Projekt – pomoc – realizacja. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Inkubator STARTER zachęcał do podejmowania wyzwań, ale jednocześnie zatroszczył się o rzeszę specjalistów z konkretnych branż. Wsparcie profesjonalistów, konferencje, warsztaty i szkolenia, nieograniczony dostęp do wiedzy – to wszystko (i wiele więcej) oferuje STARTER. W okresie 18 – 24 XI tematem przewodnim była szeroko pojęta technologia informacyjna (IT), ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Smart Things, którym poświęcono weekend (Startup Sprint).

Czas powiedzieć co nieco o finalistach i zwycięzcach. Młodzi przedsiębiorcy biorący udział w Venture Day, który był elementem Tygodnia Przedsiębiorczości (głównym organizatorem był 3camp, przy współudziale Startera, Inwestornii i InvestGDA), mieli okazję przede wszystkim dowiedzieć się, na jakim etapie znajduje się ich projekt. Istotnym elementem, podobnie zresztą jak przy Sprincie, była kwestia pozyskiwania sponsorów, wkraczania na rynek (pozyskiwania klientów) oraz monetyzacji.

Na podium znaleźli się pomysłodawcy:
Deligic – internetowego edytora interaktywnego video (I miejsce),
iRWN – Rozproszonej Wentylacji Nawiewnej (II miejsce),
oraz
Migam.pl – Automatycznego tłumacza języka migowego (III miejsce).

Za najlepsze projekty konkursowe przygotowywane w ramach Startup Sprintu uznano:
– nowoczesne wyświetlacze służące ułatwianiu kontaktów biznesowych,
– aplikację pomagającą w przygotowaniach do publicznych wystąpień,
– aplikację znajdująca zastosowanie w komunikacji lotniczej.

star2
Zdajemy sobie sprawę, że nie sposób wymienić wszystkich specjalistów i firm, które zaangażowały się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości zorganizowany z ramienia Gdańskiego Inkubatora. Było to wydarzenie bardzo rozległe i wielobranżowe. Postaramy się jednak wskazać na kilka nazwisk i firm, jako kryterium porządkowe czyniąc konkretne tematyczne panele. I tak pierwszego dnia, podczas Creative Morning obecnością zaszczycili nas przede wszystkim projektanci z MAMASTUDIO. Podczas środowego InBusinessu towarzyszyli nam m.in. Showroom, 14A GROUP, Creative Poland, Concordia Design, wp.pl, Personal PR. W czwartek spotkać można było przedstawicieli grup: Oktawave, IBM Polska, Bright Inventions, PlaceChallenge, e24cloud.com czy Whalla Labs. W trakcie trwania Startup Sprintu nie zabrakło Adama Tychmanowicza (pomysłodawcy Yanosika), Jakuba Pawelczaka, słusznie kojarzonego z IVONA Software, Agnieszki Kasprzyk – Business Coacha, Radosława Zdunka z firmy Toucan Systems czy Bartosza Burka – twórcę jakdojade.pl.

Kolejny Światowy Tydzień Przedsiębiorczości dopiero za rok. Dla wszystkich kreatywnych mamy jednak słowa pocieszenia: Inkubator STARTER całorocznie organizuje szereg interesujących i rozwijających imprez, będących okazją do dopracowania swojego nowatorskiego projektu i zaistnienia na rynku. Po szczegóły odsyłamy na stronę internetową: http://inkubatorstarter.pl/, na której w zakładce Rozkład Jazdy z wyprzedzeniem pojawiają się informacje na temat nadchodzących inicjatyw.

Foto dzięki Inkubatorowi Starter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.