Scala. Innowacyjne programowanie rozwijające firmy i technologie ratujące życie

6 Lip

Na Pomorzu w dniach 7-8 lipca odbędzie się druga edycja międzynarodowej konferencji IT Scala Wave 2017. Po ubiegłorocznym sukcesie organizator i ambasador wydarzenia, firma Scalac z Gdańska mocno stawia na upowszechnianie nowoczesnych technik programowania w biznesie.

Podczas dwóch dni Scala Wave 2017 eksperci IT oraz przedstawiciele biznesu z całego świata będą dyskutować o praktycznych rozwiązaniach i przyszłości tzw. podejścia funkcyjnego w programowaniu z użyciem języka scala.

Scala to hybrydowy język programowania, który dzięki wykorzystaniu paradygmatu funkcyjnego, staje się coraz częściej używanym i pożytecznym narzędziem w służbie biznesu, jak i wyzwań społecznych takich jak zdrowie, jakość życia ludzi, bezpieczeństwo, edukacja.

Po przykłady nie trzeba daleko sięgać. Dzięki zastosowaniu języka scala w nowoczesnych technologiach możliwe jest porównanie setek tysięcy zdjęć medycznych z różnych szpitali i klinik, co znacznie przyspiesza postawienie diagnozy lekarskiej m.in. w przypadku trudnego do wykrycia raka skóry. Platformy technologiczne potrafią dziś przetłumaczyć DNA pacjenta na tzw. profil genetyczny, który w połączeniu z literaturą medyczną pozwalają lekarzom na spersonalizowanie procesu leczenia chorób, w tym szczególnie nowotworów. Technologie dają również pozytywną perspektywę osobom chorym na Parkinsona i objawy sepsy. Odbieranie sygnałów z tysięcy nadajników w zegarkach noszonych na nadgarstkach pacjentów to dopiero początek tego, co mają nam do zaoferowania zaprogramowane urządzenia.

Pierwsza edycja Scala Wave okazała się tak dużym sukcesem, iż “płynąc na fali” organizatorzy zaproponowali jej kolejne wydanie.  – Chcemy dzielić się wiedzą w zakresie praktycznego wykorzystywania języka Scala – mówi Łukasz Kuczera, Prezes gdańskiej firmy Scalac. – Przykłady, które porusza niniejszy artykuł jedynie potwierdzają zasadność wykorzystania technologii funkcyjnych i języka Scala w biznesie. Dlatego podjęliśmy się upowszechniania tej technologii zarówno wśród biznesu jak i programistów – dodaje.

Aktualnie jedną z najpopularniejszych technologii zdolnych do przetwarzania dużych ilości danych, wykorzystywanych przez zdecydowaną większość przedsiębiorstw, zarówno w Polsce jak i na świecie jest Spark. Program napisany właśnie w nowoczesnym języku scala, wykorzystuje wszystkie dostępne mu rdzenie i potrafi zsynchronizować pracę wielu komputerów, zwiększając ich moc obliczeniową, ograniczoną tak naprawdę jedynie liczba dostępnych maszyn.

ScalaWave 2017 to przede wszystkim 2 dni merytorycznych warsztatów i prelekcji streamowanych na cały świat. Na konferencji nie zabraknie ekspertów z branży IT, wśród nich gość specjalny Miles Sabin – CEO Typelevel i przedstawiciele firmy LightBend propagatorzy języka scala od początku jego istnienia.

ScalaWave 2017 to także duża dawka energii podczas wydarzeń towarzyszących konferencji takich jak WarmUp Party oraz żeglarskich regatach dla uczestników.

Zapraszamy do odwiedzenia www.scalawave.io.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.