Od ręki dowiesz się jak ZUS podzielił Twoje wpłaty

23 Kwi

Od stycznia przedsiębiorcy rozliczają się z ZUS na jednym indywidualnym rachunku składkowym. Teraz mogą oni może uzyskać szczegółowe rozliczenie swoich wpłat. Taka informacja przyda się przy rozliczeniach z urzędem skarbowym.

Każdy przedsiębiorca, który opłaca składki sam za siebie może otrzymać teraz szczegółową informację o tym, jak ZUS podzielił jego wpłaty ze wskazanego okresu. Takie rozliczenie może uzyskać od ręki na sali obsługi klientów, u doradcy płatnika składek.

Z raportu przedsiębiorca dowie się, ile złotych z konkretnego przelewu zasiliło Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ile trafiło na ubezpieczenie zdrowotne, a ile na Fundusz Pracy. Informacja pokazuje również, za jakie okresy została zaliczona wpłata i jaka kwota pokryła ewentualne odsetki. Raport można otrzymać już kilka dni po zrealizowaniu przelewu do ZUS.

Informacja o podziale wpłaty do ZUS może przydać się prowadzącym jednoosobowe firmy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Składki na ubezpieczenia społeczne pomniejszają dochód, od którego oblicza się podatek. Natomiast składka zdrowotna częściowo pomniejsza sam podatek. Informacja o tym, jaka kwota pokryła ubezpieczenia społeczne, a jaka – zdrowotne, pomoże więc w prawidłowym ustaleniu zaliczki na podatek dochodowy.

Najwcześniejszy okres, za jaki można utworzyć raport o podziale wpłaty zaczyna się od 1 stycznia 2018 roku.

Do końca marca na nowe rachunki płatników składek na Pomorzu wpłynęło prawie pół miliona przelewów na łączną kwotę przekraczająca 3,5 mld złotych.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.