Pracodawco, czy masz już PUE?

26 Lip

Zatrudniasz powyżej 5 osób? Masz obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych. Bez niego nie otrzymasz elektronicznej informacji o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. Już teraz co trzecie zwolnienie lekarskie w Pomorskiem jest elektronicznie. Od grudnia będzie to jedyna forma wystawiania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. To ułatwienie dla pracownika i pracodawcy. Pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną informację o chorobie pracownika, dzięki czemu pracownik nie musi dostarczać zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia.

Pracodawcy, aby otrzymać elektronicznie informację o chorobie pracownika muszą mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dla płatników składek zatrudniających powyżej 5 osób jest on obowiązkowy. Pomimo tego, wciąż jednak wielu przedsiębiorców nie założyło profilu PUE. Aby to zrobić wystarczy zgłosić się na sale obsługi klienta w placówce ZUS i zarejestrować profil. Jest on zakładany bezpłatnie. W celu pełnej rejestracji pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane osobowe nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z uwagi na ochronę danych klientów zgromadzonych w ZUS. Płatnik, który korzysta z certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego może założyć profil PUE samodzielnie.

Platforma Usług Elektronicznych jest narzędziem, które ułatwia kontakty z ZUS. Umożliwia ona użytkownikowi ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pozwala także na łatwe generowanie i przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz pism i wniosków. Co ciekawe, tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce.

Z profilu mogą również korzystać pracownicy, którzy tą drogą sprawdzą, czy pracodawca zgłosił ich ubezpieczeń i czy odprowadza za nich składki. Mogą także obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Emeryci i renciści mogą natomiast sprawdzić informacje o otrzymywanych świadczeniach.Profil na PUE nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści. ZUS zachęca do zakładania i korzystania z tej wygodnej formy kontaktu.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.