Pomysły na modernistyczną pamiątkę poszukiwane

20 Paź

Agencja Rozwoju Gdyni zaprasza projektantów, architektów, grafików oraz studentów tych i pokrewnych kierunków do udziału w konkursie „Pamiątka z Gdyni inspirowana modernizmem”. Chodzi o stworzenie gadżetu, który promować będzie Gdyński Szlak Modernizmu – jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych miasta.

Gdyński Szlak Modernizmu w ciągu niespełna 8 lat funkcjonowania stał się w Polsce znaczącą marką w gronie architektonicznych szlaków turystyki miejskiej i kulturowej. Jednym z atrybutów markowych produktów turystycznych na świecie jest atrakcyjna oferta związanych z nim, dobrze zaprojektowanych pamiątek. Nie inaczej jest ze szlakami architektonicznymi. Czas, aby takie pamiątki powstały także w Gdyni.

Konkurs pt. „Pamiątka z Gdyni inspirowana modernizmem” jest skierowany głównie do projektantów, studentów wzornictwa i architektury, a także architektów. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie pamiątki w duchu słynnej maksymy jednego z ojców modernizmu, architekta Miesa van der Rohe – „Less is more”, czyli mniej znaczy więcej.

Co może być taką pamiątką? Możliwości jest wiele i nie ma specjalnych obostrzeń – zaczynając od prostych gadżetów, elementów związanych z modą, gier czy pamiątek zupełnie niekonwencjonalnych i innowacyjnych – tłumaczy Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni. – Ważne dla nas kryteria, to oczywiście nawiązanie stylistyczne do koncepcji modernistycznych oraz samego Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Bardzo istotna jest także realność wdrożenia. Oczywiście nie chodzi nam o pamiątki, które mogłyby funkcjonować w teorii, ale o takie, które łatwo i szybko będzie można wdrożyć i zaaplikować. Przyziemnym, ale równie ważnym kryterium jest lekkość i poręczność. Zależy nam, aby taką pamiątkę można było łatwo transportować czy zamówić – dodaje.

Projekt, któremu specjalne jury przyzna I Nagrodę w konkursie zostanie wdrożony, czyli produkowany jako oficjalny gadżet Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Oprócz powstania ciekawych, atrakcyjnych pamiątek, założeniem konkursu jest również promowanie projektantów, szczególnie tych młodych. Oczywiście konkurs nie jest przeznaczony wyłącznie dla studentów i wyłącznie do architektów czy projektantów – chociaż są to podstawowe grupy, do których go kierujemy – wyjaśnia Jacek Debis. – Wybrane, najlepsze projekty zgłoszone do konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Oprócz tego zakładamy także promocję w czasie różnych wydarzeń, m.in. tych na Szlaku Modernizmu oraz miejskich. Planujemy też publikację „Gdynia inspiruje modernizmem”. Czekają też nagrody finansowe i rzeczowe – dodaje.

Termin nadsyłania prac mija 17 listopada 2017 r. Więcej informacji w regulaminie.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.