Pierwszy w Polsce inteligentny dron powstaje w Gdyni

21 Paź

Producenci dronów z parkowej firmy aiRPAS Machines wspólnie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej pracują nad innowacyjnym projektem drona do nawigacji w środowisku pozbawionym dostępu do sygnału GPS.

Do zadań maszyny należeć będzie wykonywanie autonomicznych lotów w środowisku pozbawionym dostępu do nawigacji satelitarnej. Takie działanie wymaga zastosowania zaawansowanych technologii; między innymi: SLAM (Simultaneous Localization And Mapping), polegającej na jednoczesnym określaniu położenia maszyny i mapowaniu terenu. Prowadzone w tym celu obliczenia w czasie rzeczywistym muszą być wykonywane przez wydajne jednostki obliczeniowe, dlatego twórcy projektu postanowili powierzyć je procesorom graficznym. Wyposażenie platformy ma wyznaczać światowe trendy w dziedzinie widzenia komputerowego. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Środowisko naukowców od wielu lat boryka się z brakiem optymalnej, dedykowanej platformy badawczej. Odpowiedzią na te potrzeby, zdefiniowane dzięki moim wcześniejszym badaniom nad systemami nawigacji autonomicznych platform bezzałogowych, będzie właśnie aiRPAS AI-Geo 4X – zapewnia dr inż. Paweł Burdziakowski, adiunkt w Katedrze Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Dr inż. Burdziakowski jest współrealizatorem i koordynatorem projektu, prace B+R (Badania + Rozwój) finansowane są z środków własnych zamawiającego.

Maszyna ma służyć do autonomicznych lotów w halach przemysłowych i produkcyjnych i pomagać w inspekcjach czy inwentaryzacjach. Za jej pomocą będzie można również wykonywać skany 3D, a także transportować próbki chemiczne, dokonywać pomiarów zanieczyszczeń.
Dron został zaprojektowany z myślą o swobodzie rozmieszczania i dostępu do urządzeń podkładowych oraz rozbudowy o nowe sensory. Ochronę komponentów elektronicznych podczas lotów testowych zapewnić ma wysoka odporność platformy na uszkodzenia, cały pojazd ma dać się łatwo serwisować.

Oferowane na rynku komercyjne platformy nie są przystosowane do przenoszenia dodatkowych procesorów graficznych ani specjalistycznych kamer stereo. aiRPAS AI-Geo 4X będzie oferować taką możliwość, a dodatkowo zostanie zoptymalizowany z użytkowego punktu widzenia – zaznacza dr inż. Paweł Burdziakowski.

Etap projektowania i produkcji platformy jest już ukończony. Kolejny etap prac to badanie zgodności założeń projektowych z prototypem. Następnie wyposażenie platformy w procesory graficzne, kamerę 3D, zaawansowany kontroler lotu oraz integracja tych urządzeń.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.