Kainos Google Glass Hackathon

16 Wrz

Najnowszy gadżet giganta z Mountain View – Google Glass, jest w Polsce nadal mało dostępny. Z perspektywy programisty jest to jeszcze większy smaczek by przetestować, odkryć coś nowego. Dlatego też w firmie Kainos zrodził się pomysł zorganizowania sobotniego hackathonu Google Glass.

Jako, że większa część pracowników to miłośnicy nowinek, nie było problemu z frekwencją.
W rękach uczestników znalazły się trzy pary Google Glass. Motywacją była przede wszystkim chęć zapoznania się ze sprzętem, sprawdzenie jego możliwości, ale również potrzeba spróbowania swoich sił w napisaniu własnej aplikacji.

Imprezę uświetnił wykład Jacka Kmiecika z fimy Jeppesen, znanego m.in. z tegorocznej edycji konferencji Infoshare, na której wygłosił świetną prelekcję na temat Google Glass. Wszyscy obecni otrzymali zastrzyk wiedzy w formie prezentacji przygotowanej specjalnie na tę okazję. Jacek okazał się nie tylko kompetentnym doradcą, ale również świetnym członkiem drużyny deweloperskiej.

Od lewej: Dawid Richert, Jacek Kmiecik, Kamil Zieliński
Od lewej: Dawid Richert, Jacek Kmiecik, Kamil Zieliński

– Technologie ubieralne jak Google Glass mogą znaleźć swoje zastosowanie szczególnie podczas czynności, przy których nasze obie ręce są zajęte. Dzięki wbudowanym sensorom i interfejsowi głosowemu, urządzeniem można sterować w niemal każdej sytuacji. Istnieje natomiast ryzyko, że Glass na rynku pojawi się za szybko oraz, w obecnej fazie rozwoju, nie zaspokoi wszystkich potrzeb użytkowników, np. baterii pozwalającej na pełny dzień użytkowania  mówi Jacek Kmiecik, Research Software Engineer w Jeppesen, prelegent.

Technologia, w której pisane są aplikacje jest dość nowa, w wielu momentach bywa problematyczna, co pochłaniało sporo czasu, dlatego ostatecznie ukończona była jedna z dwu zaprojektowanych aplikacji.

Dawid Richert
Dawid Richert

Hackathon Google Glass zorganizowany przez Kainos jest jedną z pierwszych tego rodzaju imprez w Polsce.

 Po sobotnim hackathonie wyszedłem niesłychanie podekscytowany! Miałem możliwość obcowania z technologią, którą widziałem z czasów dzieciństwa w różnych filmach science-fiction. Oglądając stremowane filmy w sieci było widać różne przycięcia obrazu, na szczęście w trakcie bezpośredniego użytkowania widok chodzi dość płynnieZabawa z Google Glass sprawiła mi niezwykłą radość. Choć nie ukrywam, że to urządzenie nie jest jeszcze idealne, ale posiada ogromny potencjał, który mam nadzieje zostanie wykorzystany – stwierdził Kamil Zieliński, Trainne Software Engineer w Kainos, uczestnik hackathonu.

Niestety brak dostępności sprzętu sprawia, że w tym momencie pisanie aplikacji jest wyjątkowo trudne i kosztowne. Na szczęście Kainos posiada własne okulary, z których mogliśmy skorzystać. Najprawdopodobniej nie po raz ostatni.

Karol Siwek
Karol Siwek

– Cieszę się, że udało się zorganizować Hackathon oparty o nową technologię jaką jest Google Glass. Dużym plusem była wizyta Jacka Kmiecika, który na tegorocznym Infoshare prezentował możliwości Google Glass – wielkie dzięki Jacek! Fajnie, że w Kainos mamy możliwość pobawienia się najnowszymi zabawkami, uważam, że w Polsce powinno być więcej takich wydarzeń. Co do hackathonów w Kainos, na pewno będziemy organizować kolejne – powiedział Karol Siwek (Software Engineer w Kainos, współorganizator wydarzenia)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.