Jak podbić świat biznesu, czyli relacja ze spotkania z Andrzejem Lubowskim

21 Cze

15 czerwca odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Lubowskim, ekspertem w dziedzinie zarządzania i cenionym finansistą, który przez ponad 20 lat współpracował z największymi amerykańskimi korporacjami. Zgodnie z tytułem wydarzenia “How to Think Big czyli biznesowy, kulturowy i mentalny podbój świata”, bohater spotkania zabrał uczestników w podróż po świecie amerykańskich start up’ów i dojrzałego biznesu rodem z Doliny Krzemowej.

Celem spotkania było przedstawienie lokalnym przedsiębiorcom niezwykłej postaci Andrzeja Lubowskiego i jego drogi do sukcesu. Organizatorzy chcieli w ten sposób zainspirować przedsiębiorców do myślenia o sobie w kategoriach globalnych i realizowania swoich pomysłów również poza granicami naszego kraju.

Urodzony w Warszawie, Andrzej Lubowski od 1982 roku mieszka w Kalifornii w USA. Jest absolwentem warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Berkeley oraz Uniwersytetu Stanforda. Przez blisko 20 lat zbierał doświadczenia w amerykańskim sektorze finansowym: przez 10 lat piastował kierownicze stanowiska w Citicorp/Citibank w Kalifornii i Nowym Jorku, a przez 8,5 roku był szefem strategii Visy USA. Jest również cenionym doradcą organizacji non–profit. Regularnie publikuje w Gazecie Wyborczej, Polityce i Wprost.

lubo1

Sukces to praca zespołowa
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przyciągnęło wielu przedstawicieli pomorskiego świata biznesu, nauki oraz rozwoju. Andrzej Lubowski wspomniał, że nie powinni zamykać się z projektami tylko i wyłącznie w Polsce, lecz powinni myśleć również globalnie, jeśli ma to przynieść sukces inicjatywie. Ważne jest, by otaczać się ludźmi, którzy przyczynią się do rozwoju dobrych pomysłów, bo w pojedynkę niewiele można zdziałać. Praca w zespole jest kluczowym elementem sukcesu, gdy wszystkie tryby razem współgrają, razem współtworzą, tak by wszyscy odnieśli korzyść. Niestety wadą narodową Polaków jest zawiść i nieufność jeśli chodzi budowanie tożsamości biznesowej. Tymczasem nie wystarczy mieć tylko wspaniałej wizji. Trzeba umieć ją zrealizować, wdrożyć, a potem skomercjalizować, by przynosiła zysk. Tego wcale nie musi umieć jeden człowiek. – Wszyscy ludzie, którzy osiągnęli sukces otaczali się zespołem. Steve Jobs nie znał się na komputerach…To Wozniak pomógł mu wszystko ruszyć – mówił Lubowski.

lubo2

Droga do sukcesu jest wyboista
Według słów Lubowskiego, jedną z istotnych kwestii rozwoju człowieka jako przedsiębiorcy jest również wyciąganie wniosków z porażek i traktowanie ich jako naturalnych kroków w budowaniu biznesu. Nie ma człowieka sukcesu, który nie doznałby upadku na swojej drodze. To umiejętność podnoszenia się z porażki, to przekonanie o słuszności podjętej decyzji, to pokonywanie trudności napotkanych po drodze, to właśnie te fakty świadczą o wiarygodności jako przedsiębiorcy. Wielu z gości zwróciło uwagę na śmiałą, ale ciekawą tezę, że warto kopiować innych i szukać idealnych rozwiązaniach w miejscach, które mogą być bardzo nieoczywiste. Przykład producenta leków, który wprowadził do procesu produkcji procesy z toru Formuły 1 wywołał spore poruszenie i dyskusję.

Prelegent dodał też otuchy młodym przedsiębiorcom z Gdańska, zapewniając, że niezależnie od tego, czy działają Gdańsku czy w Dolinie Krzemowej, głowy są te same. W każdym miejscu na Ziemi mogą powstawać dobre, wielkie projekty. Jeśli potrzebne jest wsparcie, wystarczy rozejrzeć się wokół, bo może nagle okazać się, że tuż za ścianą, na naszej przestrzeni coworkingowej, rezyduje organizacja mogąca wspomóc finansowo ciekawą inicjatywę.

lubo3

Marta Moksa, Managing Director O4 potwierdziła: – Spotkanie z Panem Lubowskim było niezwykle inspirujące dla naszych rezydentów i gości. Pan Andrzej jest nie tylko praktykiem ze świata finansowego – jest także uważnym obserwatorem współczesnych trendów. Jego książki i osobiste relacje z najważniejszymi aktorami sceny innowacji czynią z Niego arcyciekawą postać. Dokładnie takich ludzi szukamy do naszego programu mentoringowego. Polscy przedsiębiorcy sporo mogą się nauczyć od tych z Doliny Krzemowej – z jakiegoś powodu na tak małej fizycznie przestrzeni pojawiło się w ciągu ostatnich lat tyle firm, które zmieniły świat.

Spotkanie zostało zorganizowane również jako zapowiedź startu wyjątkowego programu mentorskiego “Mentors Summer Camp” dla firm rezydujących w O4 i OBC, który zostanie szczegółowo przedstawiony podczas III konferencji Mentoring w Biznesie 29 czerwca 2016 w Olivia Sky Club. Program umożliwi jego uczestnikom zdobycie dedykowanych kompetencji i kwalifikacji, dzięki którym będą mogli efektywnie rozwijać swój biznes poza granicami kraju… właśnie. w Dolinie Krzemowej.

lubo4

Organizatorem był coworking O4 mieszczący się w gdańskim Olivia Business Centre. Spotkanie odbyło się w ramach Startup Masters Academy.

Źródło: Materiały prasowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.