Europejskie Forum Nowych Idei

29 Wrz

Do 2 października potrwa Europejskie Forum Nowych Idei. EFNI to międzynarodowe spotkanie dyskusyjne środowisk biznesowych na temat przyszłości Europy i jej gospodarki, postrzeganych w szerokim, globalnym kontekście. Organizowane od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Ideą Forum jest wypracowanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne.

Co roku ponad 1100 liderów biznesu wspólnie z przedstawicielami świata nauki, polityki i kultury szuka rozwiązań dla najważniejszych wyzwań stojących przed Europą. Program Forum identyfikuje najnowsze trendy cywilizacyjne mogące mieć wpływ na firmy, branże i sferę publiczną oraz umożliwia uczestnikom wymianę poglądów na ten temat.
Wybitne umysły w jednym miejscu

Jak co roku organizatorzy EFNI stawiają na ożywioną wymianę myśli, której sprzyjać będzie obecność wielkich nazwisk współczesnej Europy i świata, w tym wybitnych ekspertów i wpływowych polityków. Wśród tegorocznych gości Forum, oprócz Jeffreya Sachsa, będą również: Donald Tusk – przewodniczący Rady Europejskiej, Maroš Šefčovič – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej czy Emma Marcegaglia – prezydent BUSINESSEUROPE. Wiedza i doświadczenie takich gości, jak Luciano Floridi, profesor Instytutu Internetu z brytyjskiego Oksfordu, Lev Manovich, dyrektor Software Studies Initiative z USA, Fyodor Lukyanov, redaktor naczelny pisma „Russia in Global Affairs“ z Rosji, Lutz Finger, dyrektor działu Data Science w LinkedIn, USA, Salvatore Babones, profesor socjologii na Uniwersytecie w Sydney, Olivier Roy, profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, zapowiadają piąte EFNI jako kolejną, unikatową przygodę intelektualną.

Dyskusje będą się toczyć wokół koniecznych przewartościowań i priorytetów, jakie Zachód musi przyjąć, by na nowo „uporządkować” świat. Zaproszeni paneliści wraz z uczestnikami EFNI będą szukać odpowiedzi na pytania, jak naprawić kapitalizm, jak uchronić świat przed pogłębianiem nierówności społecznych, radykalizmów czy zagrożeń geopolitycznych. W programie znajdą się też debaty o trendach, które zmieniają gospodarkę: ekonomii współdzielenia, zrównoważonym rozwoju, filantrokapitalizmie i koncepcji shared value. Istotne miejsce w programie będą miały najważniejsze wyzwania UE: przyszłość strefy euro, jednolity rynek cyfrowy, europejska unia energetyczna.

Konferencji towarzyszyć będą „Zatoki Dialogu” – spotkania z wybranymi panelistami Forum, otwarte dla mieszkańców Trójmiasta i osób przebywających w Sopocie.

W tym roku uczestnicy Zatok Dialogu zmierzą się z następującymi pytaniami:

Czy Polskę stać na solidarność wobec uchodźców?
Spotkanie z Danutą Hübner, przewodniczącą Komisji Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim. Rozmowę poprowadzi dziennikarz telewizyjny Piotr Kraśko.
Czwartek, 1.10.2015, godz. 15.30-16.30

Spotkanie z Jerzym Buzkiem, przewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim. Rozmowę poprowadzi dziennikarz telewizyjny Piotr Kraśko.
Czwartek, 1.10.2015, godz. 17.30-18.30

Jakie wartości powinny promować media publiczne?
Spotkanie z Dorotą Warakomską, dziennikarką i komentatorką oraz Krzysztofem Materną, producentem i reżyserem telewizyjnym.
Piątek, 2.10.2015, godz. 15.30-16.30

O szczęściu i sensie życia
Spotkanie z Magdaleną Środą, etyczką, filozofką i profesorką Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Dorota Warakomska.
Piątek, 2.10.2015, godz. 17.30-18.30

Spotkania odbędą się w muszli koncertowej na Skwerze Kuracyjnym. Dyskusje będą miały charakter otwarty i są bezpłatne dla uczestników, dlatego organizatorzy zapraszają na nie wszystkich mieszkańców Trójmiasta, a także turystów przebywających w tych dniach w Sopocie.

****
EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09- 1-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim będzie pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych.”

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.