Dołącz do Inkubatora Innowacji Społecznych

26 Wrz

Nowatorskie pomysły na to, jak ułatwić życie osobom zależnym – poszukiwane. Mogą to być aplikacje mobilne, usługi, urządzenia, procedury lub inne, bowiem forma jest dowolna. Ich autorzy będą mogli rozwijać inicjatywy pod okiem i z pełnym wsparciem ekspertów w ramach Inkubatora Innowacji Społecznych. Inicjatywy, które sprawdzą się w praktyce, będą miały szansę na wdrożenie w skali całego kraju.

Nabór trwa do 25 października. Innowacją może być konkretna rzecz – przedmiot lub urządzenie, usługa lub pomysł na proces. Zgłaszane pomysły mają dotyczyć osób zależnych, a więc takich, które z różnych powodów nie są w stanie funkcjonować w pełni samodzielnie i potrzebują stałej opieki oraz opiekunów tych osób. Dotyczyć to może więc m.in. osób z różnymi typami niepełnosprawności, osób z zaburzeniami psychicznymi czy osób czasowo zależnych, np. po udarze czy w intensywnej terapii nowotworowej, osób starszych, które ze względu na wiek czy choroby nie są w stanie funkcjonować samodzielnie.

Szukamy projektów m.in. z zakresu zwiększania dostępności przestrzeni publicznej, bezpieczniejszego poruszania się, stwarzania możliwości udziału w życiu społecznym. Także ułatwienia dostępu do informacji, czy udogodnień w codziennych czynnościach i samoobsłudze – mówi Katarzyna Ziemann, wicedyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych. – To szeroki przekrój, ponieważ nie chcemy nikomu narzucać konkretnej tematyki. Najważniejsze, by zgłaszane pomysły były unikatowe na skalę kraju, a ich autorzy byli gotowi je rozwijać.

Pomysły na innowacje mogą zgłaszać m.in. instytucje, grupy nieformalne, osoby indywidualne, organizacje i wspólnoty kościelne. Potencjalni innowatorzy z całego kraju będą wspierani przez opiekunów i doradców związanych z inkubatorami, które fizycznie będą działać w dwóch lokalizacjach – w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni oraz w Domu Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy w Warszawie.

Uczestnicy projektu zostaną zaproszeni na specjalne warsztaty m.in. dotyczące rozwijania innowacji, a także będą mogli wziąć udział w indywidualnych konsultacjach. Ich tematyka zostanie dopasowana do tematyki zgłoszonego projektu.

Po około pół roku przygotowań będą mieć możliwość otrzymania grantu (średnio ok. 40 000 zł) na przetestowanie swojego pomysłu w realnych warunkach. Rozwiązania, które przejdą pomyślnie tę próbę, mają szansę zostać upowszechnione w skali całego kraju.

Uczestnicy pierwszej edycji Inkubatora Pomysłów są właśnie na etapie testowania swoich innowacji. Wśród nich jest m.in. projekt „Mistrzowie są wśród nas”, realizowany przez Fundację ADAPA. Opracowali system, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą chętniej i skuteczniej uczyć się codziennych czynności, które są małymi krokami do usamodzielnienia się – mówi Katarzyna Ziemann. – Jeśli testy wykażą, że innowacja przynosi oczekiwany skutek, to zostanie przygotowana tak, by wszystkie polskie jednostki zajmujące się wsparciem osób z niepełnosprawnościami mogły z niej skorzystać, w tym np. placówki Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Udział mogą wziąć osoby z całej Polski, a zgłoszenia należy wysyłać do 25 października na adres: Laboratorium Innowacji Społecznych (al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia, mail: innowacjespoleczne@lis.gdynia.pl, tel. 58 727 39 16).

Więcej informacji na stronie internetowej www.innowacjespoleczne.org.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.