Zostań dawcą – możesz uratować życie

4 Lis

5-6 listopada w centrach handlowych Riviera oraz Klif w Gdyni, a także w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Piotra i innych pacjentów. Rejestracja prowadzona będzie za pomocą pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. W akcji weźmie udział ponad 20 wolontariuszy.

Piotr Bober to 37-letni mieszkaniec Gdyni, ojciec ukochanego syna Filipa i miłośnik sportów walki. Piotr w swoim życiu stoczył bardzo ważną bitwę. Dokładnie 7 lat temu wygrał z nowotworem. Myślał, że najgorsze ma już za sobą. Niestety, 31 sierpnia 2016 roku ponownie został wystawiony na próbę. Padła diagnoza – ostra białaczka limfoblastyczna, która była szokiem zarówno dla niego jak i najbliższych. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Piotra na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego.

Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.100.000 potencjalnych dawców i ponad 28 milionów w bazach na całym świecie – aktualnie nie ma dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Piotrem.

Rodzina i przyjaciele Piotr nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego.

dkms
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w trzech lokalizacjach równocześnie w godz. od 10.00 do 20.00:
Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzka 141, Gdańsk
Riviera, ul. Kazimierza Górskiego 2, Gdynia
Klif, al. Zwycięstwa 256, Gdynia

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS Aleksandra Błaszczyk, tel. 22 882 95 66.

Fot.tyt.: Piotr Bober.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.