ZLOT 100 – Żeglarski Zlot Stulecia Niepodległości

30 Sie

31 sierpnia w Gdyni rozpocznie się Żeglarski Zlot Stulecia Niepodległości, w którym weźmie udział ponad 100 polonijnych żeglarzy z całego świata. Oficjalna inauguracja odbędzie się o godz. 9.00 na pokładzie Daru Pomorza. Organizatorem wydarzenia jest Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich.

W ciągu najbliższych kilku dni kalendarz żeglarzy biorących udział w wydarzeniu będzie niezwykle napięty. Polonusów z m.in. Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych w piątek czeka nie tylko uroczysty początek zlotu, na którym pojawią się prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, ale również wizyta w gdyńskim InfoBoxie, gdzie otwarto wystawę poświęconą historii polskiego żeglarstwa.

Z kolei 1 września, punktualnie o północy, flotylla jachtów uczestników wyruszy do Westerplatte, aby tam wziąć udział w uroczystościach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Natomiast koło południa zaplanowana jest parada jachtów na trasie Sopot-Gdynia.

Wizyty w najważniejszych trójmiejskich muzeach, żeglarska msza święta, odwiedziny Pucka – żeglarze na brak zajęć w ciągu tych sześciu dni nie będą mogli narzekać. Wszystko, co dobre, szybko się kończy, dlatego już w środę, 5 września, o godzinie 11 w marinie uczestnicy pożegnają się z Gdynią. Uroczystość będzie połączona z wypłynięciem do Plymouth Joanny Pajkowskiej, która stamtąd rozpocznie samotny rejs non stop dookoła świata.

Odczuwam niezwykłą satysfakcję, że tak wielkie, patriotyczne wydarzenie odbędzie się w naszym mieście. Z otwartymi ramionami przyjmiemy każdego żeglarza i każdą z załóg z najodleglejszych zakątków świata. Historia i kultura Gdyni nierozerwalnie związane są z morzem. To miasto z żeglarskim DNA – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Polskie Bractwo Wybrzeża. To stowarzyszenie należące do międzynarodowego Hermandad de la Costa, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę. Polskie Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyła załoga jachtu „Śmiały”.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.