„Zaklęte rewiry” Teatru WARSawy w GTS

11 Kwi

W maju Gdański Teatr Szekspirowski ponownie będzie gościł Teatr WARSawy, który wspólnie ze Studiem Teatralnym Koło stworzył spektakl na podstawie tekstu Henryka Worcella. Czeka nas wciągające widowisko na pograniczu teatru i performansu, w którym widzowie są zarówno obserwatorami, jak i uczestnikami. Spektakl poprzedzi pokaz filmu „Zaklęte rewiry” z 1975 roku w reżyserii Janusza Majewskiego.

Wieloznaczny tekst Henryka Worcella „Zaklęte rewiry” w realizacji Teatru WARSawy przedstawiony zostanie w nowoczesnej formie, na pograniczu teatru i performance’u. Widzowie zostają zaproszeni do stolików restauracji hotelu Pacyfik, gdzie staną się obserwatorami i uczestnikami wyścigu szczurów. Wszystko zaczyna się, gdy do pracy zostaje przyjęty „nowy” – Romek Boryczko (Mateusz Banasiuk, nagrodzony za tę rolę Feliksem Warszawskim w 2012 roku). Od zwykłego zmywacza pnie się w hierarchii i zaczyna uczestniczyć w bezpardonowej rywalizacji kelnerów o wpływy w poszczególnych rewirach restauracji. Mimo to na scenie panuje przedwojenna baśniowa, sielska atmosfera, a widzowie wciągani są w centrum akcji. Nie można być pewnym, czy osoba siedząca obok to zwykły widz, czy może podstawiony aktor.

Widzowie w „Zaklętych rewirach” stają się nie tylko obserwatorami, czy wręcz podglądaczami, nie tylko sędziami, ale też inspiratorami konfliktu. Zmuszam w ten sposób odbiorców do refleksji i oceny, daleko wykraczającej poza ramy zwykłego odbierania treści i emocji w teatrze – mówi Adam Sajnuk, reżyser spektaklu.

Reżyseria i scenariusz: Adam Sajnuk
Muzyka: Igor Spolski, Michał Lamża
Scenografia: Sylwia Kochaniec
Kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Reżyseria świateł: Karol Rothkaehl

OBSADA: Mateusz Banasiuk, Mariusz Drężek, Agata Piotrowska – Mastalerz, Bartosz Adamczyk, Stanisław Banasiuk, Sebastian Cybulski,  Marek Kossakowski,  Jerzy Połoński, Maciej Skuratowicz, Mateusz Znaniecki
Muzyka na żywo: Andrzej Kwiatkowski, Michał Lamża, Igor Spolski

UWAGA:
Spektakl poprzedzi pokaz filmu pt.: „Zaklęte rewiry” z 1975 roku w reż. Janusza Majewskiego, wg scenariusza Pavla Hajný’ego, z Markiem Kondratem i Romanem Wilhelmim w rolach głównych.

Kiedy? FILM „Zaklęte rewiry” – 12 maja 2017, godz. 18:00, SPEKTAKL „Zaklęte rewiry” – 12 maja 2017, godz. 20:00
Gdzie? Gdański Teatr Szekspirowski
Bilety na spektakl:
Strefa A: 75 zł / 55 zł
Strefa B: 55 zł / 40 zł
Strefa C: 40 zł / 25 zł
Strefa D: 25 zł

Uwaga: podczas tego spektaklu 38 miejsc dla widzów znajdzie się na samej scenie. Polecamy Państwu ten szczególny rodzaj współuczestnictwa w przedstawieniu.
Bilety na film: 7zł

Bilety na spektakl oraz pokaz filmu dostępne są w sprzedaży od 10 kwietnia 2017 r.
Dostępne są online oraz w kasie teatru (ul. W. Bogusławskiego 1) czynnej codziennie w godz. 14:00 – 19:00.

 

O Teatrze WARSawy
Teatr WARSawy jest w prostej linii spadkobiercą Teatru Konsekwentnego, od 16 lat konsekwentnie współtworzonego przez Aldonę Machnowską-Górę i Adama Sajnuka. Od niedawna jego siedzibą jest budynek dawnego kina WARS przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Lokalizacja ta bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję teatru „miejskiego”, wsłuchanego w głos otaczającej go rzeczywistości. Twórców Teatru WARSawy interesuje przede wszystkim dialog z widzem. Człowiekiem nowoczesnym, otwartym, niezależnym myślowo oraz szukającym tożsamości z miejscem i ze społecznością. Teatr zaprasza do współpracy ludzi utalentowanych i ambitnych. Nie boją się formuły rozśpiewanego kabaretu literackiego („Pożar w burdelu”), jednocześnie interesują ich trudne, prowokujące do myślenia, czasem bardzo osobiste tematy („Dziwka z Ohio”, „Tato nie wraca”).

Spektakle Teatru WARSawy były wielokrotnie nagradzane. „Kompleks Portnoya” został wyróżniony dwoma Feliksami Warszawskimi: za reżyserię (Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska) oraz za debiut (Anna Smołowik). Z kolei, dzięki głównej roli w „Zaklętych rewirach”, Feliksa otrzymał Mateusz Banasiuk. Spektakl „I będą święta” tria Przepiórska/Rowicki/Ratajczak stał się najczęściej nagradzanym w Polsce monodramem, a ich „Tato nie wraca” powtarza jego sukces. „Chcemy, żeby nasz teatr był taki jak my: otwarty na wszelkie interesujące aktywności artystyczne i społeczne.” – deklarują Sajnuk i Machnowska-Góra.

Fot.tyt.: Kasia Chmura.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.