Współzałożyciel Sonic Youth, Lee Ranaldo, z performansem w Teatrze Szekspirowskim!

22 Mar

Występ kultowego amerykańskiego zespołu Xiu Xiu w Gdańsku poprzedzi performans w wykonaniu samego Lee Ranaldo z Sonic Youth!

Amerykański zespół Xiu Xiu (czyt. ‘Szu Szu’) swoją europejską trasę koncertową rozpocznie 20 kwietnia 2017 występem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Ich koncert wyjątkowo poprzedzi niezwykły performans w wykonaniu współzałożyciela legendarnego zespołu Sonic Youth, Lee Ranaldo.

Ranaldo, stoi w centrum wydarzenia, machając gitarą w powietrzu. Gra z podłogi, nie ze sceny. Wędruje wśród stojących lub wylegujących się na podłodze widzów. Ich twarze oświetlone są 48-minutową projekcją wideo Leah Singera. Fender JazzMaster z podpisem Ranaldo wisi na sznurku zamocowanym do metalowej ramy, a jego ciało kręci się w rytmicznej pętli. Przez cały czas dźwięki wypełniają powietrze. Warstwa muzyczna, to fragmenty różnych utworów, dźwięki nagrywane przez muzyka podczas licznych podróży, jak dzwony kościołów czy śpiew ptaków, a także te „produkowane” na żywo podczas performansu. Ranaldo bije młotkiem w plecy Fendera i przeciąga smyczek przez jego struny. Nie ma narracji, tylko początek i koniec. Tak wyglądał projekt „Sight Unseen” podczas prezentacji w Brooklynie. Produkcja, oparta na współpracy Ranaldo i Singera, swoją premierę miała w 1991 roku i od tej pory cały czas ewoluuje. To nie lada gratka dla fanów muzyka – niezwykle rzadko pokazywany, wieczny work in progress. Co zobaczymy na scenie Teatru Szekspirowskiego, do dnia występu pozostanie zagadką.

Pewne jest za to, że po tym wyjątkowym prezencie dla naszych widzów wystąpią kultowi Xiu Xiu, którzy jeszcze głębiej wciągną was w przestrzeń muzycznego eksperymentu na najwyższym poziomie. Założony w 2002 stał się wehikułem dla bezkompromisowej i niekomfortowo osobistej muzyki rezydującego w Los Angeles multi-intrumentalisty Jamiego Stewarta oraz świty jego współpracowników, zarówno studyjnych jak i scenicznych. Przez ten czas Xiu Xiu zdobyło pokaźne grono wtajemniczonych fanów na całym świecie, dla których ta nazwa, to nie muzyka, ale i styl życia.

Mroczny, momentami wręcz ekstremalny wizerunek kalifornijskich postpunkowców oraz oryginalne podejście do konstruowania utworów sprawił, że Xiu Xiu stał się rozpoznawalny na całym świecie, jednocześnie cały czas trzymając się konsekwentnie na uboczu i podążając własną ścieżką. Ich styl, określany przez lidera zespołu mianem eksperymentalno-popowego, to mieszanka post-punk, avant-pop, elektroniki oraz noise. Ich muzyka potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy eksperymentalnych brzmień, choć w repertuarze Xiu Xiu nie brakuje elementów melodyjnego popu.

Nowy album Xiu Xiu nosi tytuł „FORGET” i powstał w czasie kreatywnego maratonu, obejmującego także nagrania i koncerty projektu “Xiu Xiu Plays the Music of Twin Peaks”, współprace z Mitski nad piosenką do nadchodzącego filmu Jamesa Camerona Mitchella, muzykę do instalacji Danh Vo, nagranie wspólnego albumu z Merzbowem oraz eksperymentalną przeróbkę „Czarodziejskiego Fletu” Mozarta.

Cała ta równoległa aktywność sprawiła, że „FORGET” odznacza się elementami nieobecnymi w poprzednich wcieleniach Xiu Xiu. Poza zdecydowanie szerszym spektrum brzmieniowym, nowa płyta przynosi najbardziej chwytliwe fragmenty w karierze zespołu.

Album wyprodukował John Congleton (Blondie, Sigur Ros), Greg Saunier z Deerhof oraz związana z ostatnimi wcieleniami Xiu Xiu Angela Seo. Wśród gości na płycie znalazła się kompozytorka Charelemagne Palestine, Kristof Hahn ze Swans oraz legendarna drag queen i osobista bohaterka Xiu Xiu – Vaginal Davis.

Kolejnymi – poza Gdańskiem – koncertami Xiu Xiu w Polsce będą:

21 kwietnia 2017 – Enerde, Toruń
22 kwietnia 2017 – Distorted Club @ Hydrozgadka, Warszawa
23 kwietnia 2017 – 89, Kraków

Gdzie:? Gdański Teatr Szekspirowski
Kiedy? 20 kwietnia 2017, godz. 20:00
Bilety: przedsprzedaż – I pula: 50 zł, II pula: 55 zł, w dniu koncertu: 65 zł (miejsca stojące).
Zniżka na kolekcjonerską kartę Sceny Odkryć: 10 zł od ceny biletu.

UWAGA, sprzedaż biletów na performans Lee Ranaldo oraz koncert Xiu Xiu w GTS rozpocznie się 22 marca 2017 (środa) o godz. 14:00. Bilety dostępne w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego, w godz. 14:00 – 19:00 oraz online.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.