Wolność i bursztyn w Teatrze Szekspirowskim

23 Mar

Najnowsze kolekcje mody i bursztynu oraz rozdanie najbardziej prestiżowych nagród i wyróżnień w branży jubilersko-bursztynniczej i designerskiej – to atrakcje Gali Mody i Bursztynu Amber Look Trends&Styles, która odbędzie się w piątek 24 marca w gdańskim Teatrze Szekspirowskim o godz. 20.00.

Jednym z najlepiej zapowiadających się pokazów tego wieczoru jest prezentacja kolekcji „Freedom” z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Partnerem kolekcji jest Miasto Gdańsk w ramach projektu „Gdańsk- Światową Stolicą Bursztynu”. W jej ramach swoje prace zaprezentują 3 duety projektantów: Patryk Wojciechowski (ubrania) i Sława Tchórzewska (biżuteria i fascynatory), Patrycja Bryszewska (ubrania) i Andrzej Jacyszyn (biżuteria) oraz Joanna Szmidt (Miss Needle) i Marcin Tymiński (biżuteria) – zdobywca Nagrody Głównej Prezydenta Miasta Gdańska (10 000 złotych) w konkursie Amberif Design Award 2017.

Moja kolekcja jest inspirowana teledyskiem i muzyką Georga Michaela  – mówi Marcin Tymiński. – Tworząc biżuterię inspirowałem się kulturami wolnych plemion, które w czasach kolonizacji powoli docierała na stary kontynent. W tamtych czasach tatuaż „TATTOO” był obrazem i mapą, skąd pochodzimy i gdzie byliśmy, jak żyjemy, kim jesteśmy. Dzisiaj jest obrazem miejsca i czasu, do którego zmierzamy i o którym marzymy. Moja kolekcja przygotowana na Amber Look 2017 jest aktem i obrazem wolności, wolności tworzenia, wolności myślenia.Artysta wykonał biżuterię z polimerów, srebra, bursztynu i pereł. Dopasował ją do kolekcji płaszczy i sukien Joanny Szmidt. Gruba, mroczna tkanina idealnie komponuje się z biżuterią Tattoo osadzoną z perłami i klimatem lat ’20 oraz ciepłą barwą fasetowanego bursztynu.

Z kolei dla Sławy Tchórzewskiej wolność to wyrażenie nieograniczonej fantazji zamkniętej w formach biżuteryjnych z bursztynem bałtyckim pokazanym w zaskakujący sposób. Projektantka biżuterii niszowej, specjalizująca się w unikatach. – Konsekwencja, wyrazistość i przepływ emocji to nawzajem dopełniające się impulsy w mojej pracy – twierdzi. Wypracowane techniki autorskie pozwalają jej na płynne przechodzenie dynamicznych form i wykończeń pełnych ukrytych detali. – Podczas pokazu „Wolność” zobaczą Państwo feerie kolorów i pełną ekspresji biżuterię, która podkreśli ubrania inspirowane lotem ptaka – mówi Sława Tchórzewska. Materiały użyte w kolekcji to srebro, plexi, skóra, fragmenty zabawek dziecięcych, bursztyn bałtycki, modelina i wykończenia malowane ręcznie.

Projektantka pokaże także dwa fascynatory jako element akcesoriów modowych, mini formy rzeźbiarskie, w których ukryła biomorficzne odniesienie do wiosny. – Chciałam zawrzeć w nich emocje, piękno, kolor, detal zamknięte w autorskiej biżuterii przestrzennego bajkopisarza – podkreśla projektantka.

Partnerem pokazu jest Miasto Gdańsk, a jej reżyserem Michał Starost – dyrektor artystyczny Gali Amber Look 2017.

Fot.:  Kolekcja Freedom/Justyna Wożniak Face Fabric/Miasto Gdańsk.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.