Wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek dworca (WIDEO)

12 Gru

W czwartek, 12 grudnia pod nowy budynek sopockiego dworca wmurowany został kamień węgielny. Ta symboliczna chwila zwiastuje fakt, że już za kilkanaście miesięcy, mieszkańcy Sopotu oraz turyści będą mogli korzystać z nowych, funkcjonalnych i nowoczesnych przestrzeni przydworcowych.

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace budowlane na terenie inwestycji zatytuowanej Nowe Centrum Sopotu. Z ziemi wyrastają kolejne budynki. Niebawem rozpocznie się budowa obiektu, w którym zlokalizowany będzie dworzec. W czwartek, 12 grudnia, około godziny 12.30 pod nowy budynek sopockiego dworca wmurowany został akt erekcyjny.

W wyniku inwestycji realizowanej w formule PPP z udziałem funduszy unijnych z programu Jessica powstanie nie tylko infrastruktura dworcowa, ale także nowa przestrzeń publiczna z placami, układem drogowym i miejscami postojowymi oraz hotel, sklepy, biura. Całe przedsięwzięcie projektowane i wykonane będzie w formule przyjaznej dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz rodzin z dziećmi. Co ciekawe, w bezpośrednim otoczeniu budynków przydworcowych znajdować się będą skwery i ścieżki dla pieszych z alejami drzew i krzewów. Na każdym z poziomów inwestycji mają znaleźć się kompozycje zieleni.

Decyzja o budowie multikompleksu dworcowego wraz z nowym układem komunikacyjnym w Sopocie zapadła w roku 2008, kiedy to zawarte zostało pomiędzy PKP S.A. a Gminą Miasta Sopotu porozumienie o wzajemnej i długofalowej współpracy; w październiku 2011 roku wybrany został partner prywatny przedsięwzięcia – Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A; 23 stycznia 2012 roku podpisana została umowa o partnerstwie Publiczno-Prywatnym. W styczniu 2013 roku Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A podpisała umowę na współfinansowanie inwestycji ze środków inicjatywy europejskiej JESSICA. Co ważne, dotychczas europejskie projekty hybrydowe realizowane były w oparciu o system dotacyjny, a nie fundusze zwrotne. Tym samym projekt sopocki stał pierwszą tego typu inwestycją w Europie. Pozwolenie na budowę wydano w kwietniu 2013 roku, w czerwcu tegoż roku rozebrano stary dworzec i rozpoczęły się prace budowlane.

>>ZOBACZ: Symboliczne wyburzanie sopockiego dworca<<

4 Replies to “Wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek dworca (WIDEO)

  1. Pingback: Na dworcu w Sopocie praca wre | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.