Wielki finał Gdansk Business Week 2018

26 Lip

Prawie 90 uczestników i 6 dni intensywnej pracy nad pierwszą firmą pod okiem mentorów z Boeing, investGDA, Speednet czy Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. To właśnie Gdańsk Business Week, który zakończył się 20 lipca. W ramach polsko-amerykańskiej współpracy wydarzenie od 8 lat organizują: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, Miasto Gdańsk i Washington Business Week.

W tegorocznym Gdańsk Business Week wzięło udział blisko 90 uczniów w wieku 15-19 lat z Polski, Gruzji i Ukrainy. Podczas wydarzenia porozumiewali się tylko w języku angielskim, pracując nad osiąganiem zamierzonych celów:

Przez cały tydzień obserwowałam przemianę młodzieży, która szybko nauczyła się pracy w grupie i przełamała bariery językowe. Choć wcześniej uczestnicy się nie znali i pochodzili z różnych państw, szybko zintegrowali się i po kilku dniach mogli pochwalić się nie tylko pierwszymi pomysłami na biznes, ale także ogromną pewnością siebie i wiarą we własne możliwości – opowiada Anna Knoff, koordynatorka wydarzenia z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

W trakcie wydarzenia uczestnicy wzięli udział w ponad 10 wykładach i codziennych warsztatach oraz sesjach z tzw. symulacjami biznesowymi, przechodząc 2-letni rozwój firmy w czasie 6 dni. Efekty swojej pracy zaprezentowali 20 lipca. Tego dnia sala sportowa Gdańskiego Liceum Autonomicznego stała się targowiskiem przedsiębiorstw. Uczniowie w swoich grupach prezentowali innowacyjne produkty, takie jak maski na oczy ułatwiające zasypianie czy mikroroboty, które umieszczone w krwioobiegu monitorują stan zdrowia, naprawiają uszkodzone komórki i stymulują organizm do regeneracji. Zaproszeni goście wcielili się w inwestorów z określoną pulą wirtualnych pieniędzy – to za ich pomocą nagradzali zespół, który miał najbardziej przemyślany produkt oraz plan sprzedażowy.

W rolę inwestorów wcielił się m.in. zarząd STARTERA – Tomasz Szymczak i Magdalena Wójtowicz, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego oraz wielu firm i instytucji, m.in. InvestGda, Invest in Pomerania, Speednet, flex, Jeppesen, Bank BZ WBK, Port Gdańsk, Nordea, StateStreet, Lufthansa, Profit Plus, DCT.

Największe uznanie w ich oczach zdobyła firma Dynamite, która zaprezentowała swój produkt Dynalizer, będący nowoczesnym ekologicznym nawozem znacznie zwiększającym przyrost roślin.

Oprócz tego każda grupa zaprezentowała efekty wykonanych symulacji biznesowych podczas tzw. Stockholders Presentation. Uczestnicy, niczym prawdziwi menedżerowie, opowiadali zgromadzonym gościom, przedstawicielom biznesu i samorządu o swojej roli w firmie, sukcesach oraz wyzwaniach związanych z rozwojem wirtualnego przedsiębiorstwa.

Ponadto, każdy zespół miał szansę powalczyć o uznanie w świecie social media. Zadaniem firm było stworzenie fanpage’a na Facebooku i zdobycie jak największej liczby fanów. Zwycięska grupa uzyskała ich ponad 700. Młodzież sprawdziła również, jak poradziłaby sobie na prawdziwej giełdzie i zdobyła wiedzę o finansach, której nie posiada przeciętny nastolatek.

Gdańsk Business Week stawia także na rozwój nauki przemawiania publicznego. Osoby dotychczas nieśmiałe i niepewne swoich umiejętności, miały szansę wystąpić na scenie przed uczestnikami i sprawdzić się w całkowicie nowej roli. Uczestnicy Business Week przybyli do Gdańska niepewni tego, co ich czeka. Wyjechali uśmiechnięci, mówiący płynnie po angielsku, świadomi swoich talentów i mocnych stron. To nie koniec przygody z biznesem dla uczestników tegorocznej edycji programu:

Gdańsk Business Week nie kończy się po 6 dniach. Chcemy mieć stały kontakt z młodzieżą, która pod naszymi skrzydłami może w dalszym stopniu rozwijać siebie i – w niedalekiej przyszłości – pierwsze firmy – mówi Anna Knoff, koordynatorka Gdańsk Business Week z ramienia Inkubatora STARTER.

Do tej pory w 8 edycjach Gdańsk Business Week wzięło udział ponad 800 osób. Na całym świecie program może pochwalić się 60 tys. absolwentów.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.