Weekend po gdyńsku

23 Cze

I stało się. Wakacje wreszcie nadeszły. Święto Morza i szereg imprez w jego tle rozpoczną sezon letni. Nadchodzący weekend upłynie również pod znakiem Marynarki Wojennej, która 25 czerwca ma swoje święto.

PIĄTEK
Jeden z największych wycieczkowców świata odwiedzi Gdynię
W piątek, 23 czerwca około południa do gdyńskiego portu wejdzie statek pasażerski Norwegian Getaway, najdłuższy i jednocześnie największy pod względem tonażu wycieczkowiec, jaki kiedykolwiek odwiedził polski port.

Święto Morza zawsze w Gdyni
Święto Morza sięga korzeniami do II Rzeczypospolitej. Jednak dzieje historii i różne koleje losu sprawiły, że wskrzeszenie imprezy w dawnym stylu było możliwe dopiero w 2013 roku. Od tego czasu Święto Morza jest obchodzone regularnie. Tym razem świętowanie rozpocznie się w piątek 23 czerwca.

Po raz pierwszy Święto Morza, którego pomysłodawcami była Liga Morska i Kolonialna, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z prezydentem RP Ignacym Mościckim. Później, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. Wojna nie przerwała obchodów, starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów.

Stworzyliśmy program, w którym chcieliśmy połączyć atrakcje dla mieszkańców i turystów. Otwarcie święta planujemy w piątek o godzinie 17.00 na placu Grunwaldzkim. W tym roku odbędzie się wiele wydarzeń sportowych, w tym rejsy i regaty, rodzinne zabawy, koncerty, gra miejska i wiele innych – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, dodaje – Ponownie odbędzie się projekt „Pomorze na Morze”, podczas którego będziemy przewozić chętnych po zatoce. Przepłynięcie old timerem Baltic Star jest atrakcyjne i mieszkańcy chętnie w nim uczestniczą. Drugim stałym fragmentem święta są regaty rozgrywane o Puchar Marynarki Wojennej.

W programie Święta Morza 2017 znalazło się m.in:
Piątek 23 czerwca
– o godz. 12.00 odbędzie się złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę.
– 14.00 – 15.00 – Pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu – akwen w okolicy akwarium Gdyńskiego i plaży w Śródmieściu
– 17.00 – koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny – rozpoczęcie Święta Morza – muszla koncertowa – pl. Grunwaldzki
– 19.00 – wieczór z Zawiszą na Zawiszy – al. Jana Pawła II
– Posmakuj morza – oferta gdyńskich restauratorów którzy przygotowali ofertę specjalną na Święto Morza
Sobota 24 czerwca
– 10.00-18.00 Mistrzostwa Gdyni w grę w statki – pl. Grunwaldzki
– 10.00-12.00 Święto Nawigacji – symulatory, planetarium – Wydział Nawigacji, Akademia Morska
– w godz. 19.15-20.00 odbędzie się przemarsz z Kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pod płytę pomnika Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki zakończony defiladą Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
– 20.00-Cudawianki – koncert Crystal Fighters, Smolik // Kev Fox oraz Kamp!
– „Pomorze na morze” – rejsy żaglowcem
– Święto Morza dla kinomanów – Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 1)
– atrakcje sportowe dla dzieci – Gdynia na fali – Park Rady Europy
– Cudawianki – strefa dzienna.
Niedziela 25 czerwca – Święto Marynarki Wojennej
– 11.00-Święto Marynarki Wojennej, możliwość zwiedzania okrętów w porcie i koszar (koszary otwarte w godz. 10.00-16.00) Pokaz musztry paradnej, pokaz walki wręcz.
– 10.00-18.00 Gra Miejska – Kurs na Gdynię – Śródmieście, start przy InfoBoksie
– 11.00-17.00 – możliwość zwiedzania ORP Błyskawica
– 12.00-15.00 – zabawy familijne organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej
– Turniej o Puchar Bombardierów Wybrzeża – pl. Grunwaldzki
– atrakcje sportowe dla dzieci – Gdynia na fali – Park Rady Europy.
Święto Marynarki Wojennej będzie też okazją do odwiedzin w Porcie Wojennym. Bramy portu będą otwarte w godz. 10.00-16.00. Festyn Marynarski rozpocznie się około godziny 12.00. Do bezpłatnego zwiedzania zostaną udostępnione: okręt podwodny ORP Sęp, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Grom oraz okręt hydrograficzny ORP Arctowski. W powyższych godzinach odbędzie się także pokaz sprzętu wojskowego m. in.: Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów i Brzegowej Grupy Ratowniczej. Jedną z atrakcji będzie udostępniony do zwiedzania śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda, będący na wyposażeniu Brygady Lotnictwa MW. W programie przewidziano również pokaz walki wręcz oraz występy artystyczne Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera i artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów. Nie zabraknie także żołnierskiego poczęstunku, czyli wojskowej grochówki.

Uwaga! W niedzielę 25 czerwca w godz. ok. 10.30-18.00 zostanie uruchomiona linia autobusowa 104, która funkcjonować będzie z częstotliwością co 20 minut. Wraz z rozkładowymi kursami linii 150 zapewni częstotliwość połączeń pomiędzy śródmieściem Gdyni i Oksywiem Dolnym co 10 minut. Szczegóły dostępne na stronie: www.zkmgdynia.pl.

SOBOTA
Cudawiankowe atrakcje naukowe
Błędne ogniki i opowieści o legendarnym kwiecie paproci, magii torfowisk oraz pełna emocji gra miejska – to nie jedyne atrakcje, które Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni przygotował dla najmłodszych i nieco starszych uczestników „Cudawianków”. Imprezy towarzyszące obchodom nocy świętojańskiej rozpoczną się w sobotę 24 czerwca o godz. 12.00. Wstęp wolny. Tradycyjnie „Cudawianki” oficjalnie otworzą sezon letni w Gdyni. Z tej okazji w mieście odbywać się będą muzyczno-artystyczne imprezy, które wzbogacą atrakcje dla dzieci i dorosłych przygotowane przez gdyńskie Laboratorium PPNT.

W Parku Rady Europy od godz. 12.00 będzie można wziąć udział w spotkaniach odkrywających tajemnice właściwości roślin z wierzeń słowiańskich, obejrzeć z bliska rosiczki i inne rośliny owadożerne zamieszkujące tereny torfowisk, a także poznać historię podmokłych obszarów Pomorza i dowiedzieć się, dlaczego wymagają one szczególnej ochrony. Dla najmłodszych natomiast przygotowano gry i konkursy nawiązujące do wydarzenia nocy świętojańskiej.

Pokazy i warsztaty odbywać się będą również w Centrum Konferencyjnym PPNT Gdynia. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak nauka tłumaczy „magiczne” zjawiska dostrzegane nocami nad bagnami, mokradłami i torfowiskami. Podczas warsztatów eksperci wyjaśnią mechanizm świecenia świetlików oraz zaprezentują nieznane właściwości torfu. Będzie to również okazja do wzięcia udziału w widowiskowym pokazie luminescencji.

Atrakcyjnie zapowiada się także gra miejska śladami kwiatu paproci. Śmiałkowie będą mieli za zadanie przebyć trasę prowadzącą przez najciekawsze zakątki miasta. Na wytrwałych czekać będą liczne niespodzianki. Aby wziąć udział w grze, należy zgłosić się do punktu informacyjnego organizatorów w Parku Rady Europy i pobrać kartę zabawy.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie już w ten weekend
W najbliższy weekend Pomorze zamieni się w niekwestionowaną stolicę polskiego kolarstwa. Gdynia i gmina Krokowa są w tym roku gospodarzami Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. 5-dniowe zawody rozpoczęły się 21 czerwca w Krokowej, jednak ich dwa kluczowe dni i wyścigi startować będą z Gdyni (24 i 25 czerwca). Miasto szykuje się na wielkie sportowe święto, ale i duże wyzwanie organizacyjne.

Cudawianki po raz dziesiąty
Cudawianki to wydarzenie, bez którego ciężko sobie wyobrazić gdyńskie świętowanie letniego przesilenia. 24 czerwca ta plenerowa muzyczno-artystyczna impreza oficjalnie otworzy sezon letni. „Cudawiankowe” aktywności wystartują 24 czerwca w samo południe. W programie akcji dziennych pod nazwą Park Cudów znalazły się m.in. warsztaty DIY, działania literackie, wyplatanie wianków etno i eko w ramach Akcji Wianki, gry podwórkowe, aktywności taneczne i rekreacyjne i wiele, wiele innych. Wszystko to w Parku Rady Europy. Ruszymy także na spacery z przewodnikami i lokalnymi animatorami, aby lepiej poznać Gdynię podczas Alternatywnego Zwiedzania Miasta – start spod InfoBoksu. Tam też znajdzie swoje miejsce scena młodych talentów, na której wystąpią zespoły: Bixbit, The Party is Over, Erith i Futurelight.
Największe „fajerwerki” czekają jednak na głównej scenie Cudawianków, umiejscowionej na plaży miejskiej. Głównymi gwiazdami tegorocznej edycji będą zespoły Crystal Fighters, Kamp! oraz Smolik i Kev Fox.
Na wszystkie atrakcje wstęp wolny.

Centrum Kultury zaprasza:
– 24 czerwca o godz. 11.00 na warsztaty „Statek Symbol Gdyni” w ramach Gdyńskiej Radości Tworzenia, które odbędą się w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2). Warsztaty będą odbywały się w dwóch grupach: w godz. 11.00-12.30 i 12.30-14.00. Zapisy pod nr. tel.: 58 523 99 08 oraz mailowe: culturebox@ckgdynia.pl. Udział w warsztatach: 15 zł/osoba.
– 25 czerwca o godz. 12.00 na 6. Teatrzyk Młodego Artysty. Nadszedł czas na młodych artystów. Będą mogli wykazać się swoim talentem: zaśpiewać ukochaną piosenkę, zrobić gwiazdę, powiedzieć wiersz, zbudować auto z patyków. Bliscy mogą kibicować na widowni. Może na kolejnym spotkaniu zdecydują się wejść na scenę. Wstęp wolny.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652.
Więcej informacji na: www.ckgdynia.pl.

NIEDZIELA
Pływanie w płetwach
Morski Klub Płetwonurków „Flota” Gdynia i PTTK Marynarki Wojennej zapraszają 25 czerwca na „Gdyńską Milę Nurkową 2017” w ramach IX Otwartych Mistrzostw Gdyni w długodystansowym pływaniu w płetwach.
Uroczyste otwarcie o godz. 10.00. Start i meta: schody w okolicy restauracji Barracuda. Szczegóły pod nr. tel. 668 124 060.

Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 26 czerwca o godz. 17.30 na pokaz teatru Forum w ramach projektu Gdynia ReAktywacja. Spektakl powstaje z grupą mieszkańców Witomina, która nie boi się podejmować niewygodnych tematów. Przygotowane przedstawienie będzie dotykać problemów bliskich także widzom. Pokaz odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 35 (ul. Uczniowska 1). Wstęp bezpłatny.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
Gdyńskie Centrum Filmowe podczas Święta Morza zaprasza do Kina Studyjnego GCF na trzy filmy: „Martwe wody” reż. Bruno Dumont, „Nad morzem” reż. Pedro Gonzalez-Rubio i „Światło między oceanami” reż. Derek Cianfrance. Ponadto w repertuarze na początek wakacji dużo propozycji dla najmłodszych widzów, między innymi „Smerfy. Poszukiwacze zaginionej wioski”.

Pełny repertuar dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl. W Kinie Studyjnym GCF przy pl. Grunwaldzkim na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Bilety kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 złotych. Dodatkowo posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej w każdy wtorek.

Wiadomości turystyczne
25 czerwca o godz. 11.00 odbędzie się kolejny spacer z cyklu „Zwiedzamy Gdynię”, który poprowadzi Arkadiusz Brzęczek. Zbiórka przy Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30). Udział bezpłatny.
***
Ostatnie przed wakacjami spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” odbędzie się 23 czerwca w godz. 18.00-20.00 i poprowadzi je Michał Witkiewicz. Będzie to relacja z kilku niskobudżetowych wyjazdów na kontynent południowoamerykański. Spotkanie odbędzie się na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
***
Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury zaprasza 24 czerwca w godz. 12.00-13.30 na spacer śladami gdyńskich legend. Tym razem poznamy historię Oksywia. Zbiórka o godz. 12.00 przy Rondzie bitwy pod Oliwą. Spacer poprowadzi Elżbieta Wierszko.

Źrodło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.