U źródeł pieśni #2

9 Sie

Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER
organizują zbiórkę crowdfundingową za pośrednictwem portalu wspieram.to. Kampania ma na celu zebranie środków na organizację projektu „U źródeł pieśni #2” w Teatrze w Oknie. Akcja skierowana jest nie tylko do wszystkich sympatyków rodzimych tradycji muzycznych, ale także mieszkańców Trójmiasta i Pomorza, chcących poznać polskie pieśni tradycyjne, a także odkryć naturalne możliwości swojego głosu. 

Projekt „U źródeł pieśni” to warsztaty, podczas których uczestnicy poznają pieśni z różnych regionów Polski i uczą się wykonywać je techniką śpiewu „otwartym głosem. Zajęcia prowadzą specjaliści z całego kraju, którzy poszukują swych inspiracji u muzyków i śpiewaków ludowych oraz reprezentują różnorodne podejście do dialogu z tradycją.

„U źródeł pieśni” to nie tylko praca z ciałem, głosem i oddechem, ale również
niesamowite koncerty w samym sercu Gdańska. Na muzycznej scenie usłyszymy zespoły inspirujące się pieśniami ludowymi, eksperymentujące z brzmieniami i łączące różne gatunki muzyczne w taki sposób, aby wydobyć z tradycyjnego brzmienia nowoczesne elementy.

Tak o projekcie mówi Dorota Sentkowska-Sakowicz, koordynatorka Teatru w Oknie:
Pieśni tradycyjne mają niesamowitą energię i zaskakują swoją ponadczasowością, dzięki czemu przeżywają obecnie prawdziwy renesans. W naszym projekcie sięgamy do polskich korzeni, starając się „odczarować” rodzime pieśni ludowe – sprawić, że nie będą stereotypowo kojarzyły się jedynie ze śpiewającą pod chatą babuleńką. Udowadniamy, że nie straciły nic na swojej aktualności, są niezwykle cennym i wciąż „żywym” dziedzictwem. Śpiew jest także dla wielu osób wymarzoną ścieżką rozwoju osobistego. Warsztaty pozwalają odkryć naturalne możliwości naszego głosu, których często nie jesteśmy świadomi, a przy tym zrelaksować się i cieszyć chwilą – wspólny wielogłosowy śpiew daje mnóstwo radości i pozwala na chwilę uciec od pośpiechu otaczającego nas świata”.

Jednak ten wyjątkowy projekt nie odbędzie się bez finansowego wsparcia. Tylko dzięki wpłatom dobroczyńców planowane przedsięwzięcie będzie mogło zostać zrealizowane. Liczba organizowanych wydarzeń zależeć będzie od zebranej za pomocą domeny kwoty. Pierwszy cel opiewa na 7 800 zł, co pozwoli na realizację dwóch dwudniowych spotkań. Organizatorzy podnoszą jednak poprzeczkę i w planie mają również opcję na kwotę 37 500 zł. Taka suma pozwoliłaby na zaproszenie do Gdańska znanych w tym środowisku twórców, takich jak m.in. Ewa Grochowska, Adam Strug, Jacek Hałas, Robert Jaworski, Karolina Skrzyńska czy Ania Broda oraz realizację pięciu warsztatów oraz trzech koncertów.

 

„U Źródeł Pieśni” to wydarzenie cykliczne, które w tym roku ma odbyć się po raz drugi. Warsztaty będą odbywać się w weekendy. Każdy z nich ma trwać łącznie 14 godzin. W wydarzeniu mogą uczestniczyć wszystkie osoby zainteresowane tematyką projektu i rozwojem osobistym, bez względu na wiek i stopień wokalnych umiejętności.

Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem:wspieram.to/uzp.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Theatrum Gedanense przy wsparciu
Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach programu Interreg Central Europe CROWD-FUND-PORT.

Fot.tyt.: Wspieram.to: U Źródeł Pieśni.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.