Sopot świętuje niepodległość

10 Lis

Podobnie jak w poprzednich latach rowerzyści wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby, przyłączą się do widowiskowego przejazdu zabytkowych aut. Również w tym roku wiele atrakcji czekać będzie na mieszkańców w okolicy Placu Przyjaciół Sopotu, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni oraz wysyłanie do nieba życzeń dla Polski.

Zbiórka uczestników chętnych na sopocką, rowerową paradę niepodległości nastąpi 11 listopada o 13.15 w okolicy parkingu Opery Leśnej, za budynkiem straży pożarnej. O 13.30 zwarty peleton przyłączy się do przejazdu pojazdów zabytkowych organizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną i wraz z nimi stworzy kolorową, patriotyczną kolumnę. – To kolejny taki przejazd, zeszłoroczny cieszył się kilkusetosobową frekwencją – komentuje Krzysztof Jałoszyński, sopocki Oficer Rowerowy. – Wierzę, że i tym razem wszyscy poczujemy niesamowity patriotyczny nastrój”. Będzie to też jedyna jeszcze w tym roku okazja, by przejechać się na co dzień zamkniętą dla rowerzystów ul. Bohaterów Monte Cassino. Po przejeździe na wszystkich czekać będzie grochówka, prezentacja zabytkowych wozów strażackich i pokaz pierwszej pomocy.

We współpracy z GPEC przygotowano 300 kompletów biało-czerwonego oświetlenia rowerowego, oraz kilkaset książeczek z propozycjami wycieczek rowerowych po Sopocie i okolicach – bo właśnie teraz okoliczne lasy mienią się pięknymi złocistymi odcieniami jesieni.

Po paradzie, wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w przejażdżce śladami historii Sopotu. W programie m.in. odnowiona kładka nad wąwozem Westerplatte, ślady sopockich tramwajów, Wielka Gwiazda i ruiny tamtejszej restauracji a także pozostałości leśnego kompleksu sportowego (m.in. 2 skocznie narciarskie, z czego jedna K-90, stadion lekkoatletyczny, tor saneczkowy, stok narciarski na Łysej Górze). Kwintesencją wycieczki będzie widok z Zajęczego Wzgórza – jeden z najbardziej malowniczych widoków na miasto.

Prosimy uczestników o przyodzianie na paradę akcentów patriotycznych, wśród przebranych rozdamy ciekawe sopockie gadżety. Po paradzie i ciepłym posiłku na Placu Przyjaciół Sopotu zapraszamy do udziału w VI już edycji akcji „Światełka dla Polski”. Jest to akcja społeczna organizowana z okazji Święta Niepodległości, podczas której całe rodziny wysyłają do nieba białe i czerwone lampiony, do których przyczepią życzenia dla Polski. Jej celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wzmacnianie tożsamości narodowej u dzieci, przekazywanie wartości patriotycznych w niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób oraz aktywizowanie całych rodzin poprzez wspólne spędzenie czasu – dodają organizatorzy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów sopockich szkół oraz Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo. Podczas koncertu uczniowie oraz harcerze będą dystrybuować lampiony, a całkowity dochód z tej akcji w ramach zbiórki publicznej zostanie przekazany na zakup pomocy szkolnych dla polskiej szkoły na Białorusi. Występy zakończą się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, a ok. godziny 17.15 nastąpi przejście na plażę w okolice Teatru Atelier, skąd lampiony zostaną wypuszczone w powietrze.

Fot.tyt.: Fotobank.PL/UMS.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.