Sopockie Sztormy

4 Lut

W plebiscycie „Pomorskie Sztormy” w kategorii Kulturalne Wydarzenie Roku nominowane zostały aż dwa sopockie wydarzenia: Jubileuszowa edycja festiwalu Literacki Sopot oraz Siedziba Teatru BOTO.

Literacki Sopot – festiwal literatury odbywający się w jednym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Sopotu.

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz szósty organizują Festiwal „Literacki Sopot”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia 2017 roku w Sopocie. Tematem wiodącym szóstej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna.

Fundacja Teatru BOTO została założona w 2010 roku w Sopocie przez grupę zapaleńców pragnących realizować odważne, nowoczesne i podejmujące dialog ze współczesnym widzem projekty artystyczne. Projekty, które nie zawsze znajdą miejsce w dużych instytucjach. Prócz zrealizowania szeregu spektakli, do najważniejszych działań fundacji należy organizacja festiwalu i rezydencji artystycznej Sopot Non-Fiction – interdyscyplinarnego przeglądu, poświęconego teatrowi dokumentalnemu, który łączy literaturę faktu, teatr i media oraz festiwalu Teatr na Nowe Czasy (wraz z Fundacją Pomysłodalnia) – projektu, który poprzez prezentację spektakli, organizację warsztatów oraz otwartych debat z teoretykami i praktykami z całego kraju ma na celu umożliwić widzom świadomy odbiór i ocenę wydarzeń na styku teatru offowego i teatru głównego nurtu. Najmłodszym dzieckiem BOTO jest projekt Warszawa.doc, który promuje ideę teatru dokumentalnego zwłaszcza tematyki oscylującej wokół współczesnej Warszawy i ostatnich dwóch dekad, które ukształtowały dzisiejsze miasto i jego mieszkańców.
W marcu 2016 roku nastąpiło otwarcie siedziby teatru BOTO.

BOTO - sopocka majówka 2016
BOTO – sopocka majówka 2016

 

Gorąco zachęcamy do glosowania w tegorocznej edycji „Sztormów’’na wydarzenia kulturalne realizowane w Sopocie. Nominacje dla festiwalu Literacki Sopot i siedziby teatru BOTO są dla twórców związanych z tymi wydarzeniami i miasta niezwykle ważne. Uwadze polecamy również wybitne sopockie sportsmenki, których występy są dla nas źródłem niezwykłych sportowych emocji i dumy – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula wiceprezydent Sopotu.

Sopot reprezentują w plebiscycie również sportowcy:

Małgorzata Białecka – Żeglarka, reprezentantka Polski w windsurfingu. Jest reprezentantką i wychowanką Sopockiego Klubu Żeglarskiego Hestia Sopot.
Zawodniczka uprawia windsurfing od 2001 roku. Do 2006 roku startowała głównie w żeglarskiej klasie mistral. Następnie rozpoczęła starty w olimpijskiej klasie RS:X.
W 2016 zajęła pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Świata, Ejlat.

Małgorzata Białecka
Małgorzata Białecka

 Angelika Cichocka – Lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich, SKLA Sopot. W 2016 roku na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce w Amsterdamie zdobyła złoty medal w biegu na 1500 m. W 2014 została w Sopocie halową wicemistrzynią świata w biegu na 800 metrów. 8 marca 2015 podczas Halowych mistrzostw Europy w Pradze zdobyła srebrny medal w biegu na 1500 metrów.

Angelika Cichocka
Angelika Cichocka

 

Zwycięzców tegorocznej edycji Pomorskich Sztormów poznamy 28 lutego, podczas uroczystej gali na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie.

Fot.tyt.: Literacki Sopot, Jiri Menzel i Petr Zelenka 2015 r/Fotobank.pl/UMS.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.