Smart Metropolia 2016

14 Lis

Kongres Smart Metropolia 2016 odbędzie się w Gdańsku w dniach 23-24 listopada br. w AmberExpo. Wydarzenie jest organizowane w partnerstwie z Ministerstwem Rozwoju.
Celem Kongresu Smart Metropolia jest kreowanie dyskursu na temat metropolii i ich roli we współczesnym świecie. Do dyskusji zaproszeni zostali przedstawicieli strony rządowej, samorządów, biznesu, nauki i organizacji pozarządowych – z kraju i z Europy.

Podczas odbywających się regularnie od 5 lat spotkań rozmowy toczą się o:

– funkcjach metropolitalnych, które pozytywnie wpływają na rozwój całego kraju;
– korzyściach, jakie z rozwoju metropolii czerpią mniejsze miasta i małe gminy;
– sposobach włączania biznesu i aktywnych mieszkańców w zarządzanie gminami obszarów metropolitalnych;
– systemowych rozwiązaniach dedykowanych metropoliom w polityce krajowej i unijnej;
– wymianie doświadczeń między metropoliami.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu będzie „Otwartość i bezpieczeństwo” europejskich metropolii, któremu spróbujemy się przyjrzeć w różnych kontekstach. W trakcie sesji plenarnych i paneli tematycznych będziemy rozmawiać o czynnikach wpływających na bezpieczeństwo obszarów metropolitalnych, a także zapytamy o rolę powiązań miejsko-wiejskich metropolii w zrównoważonym rozwoju regionów i państw. Spróbujemy również zidentyfikować zagrożenia, na jakie są narażone metropolie i zastanowić się w jakim wymiarze potrzebna jest ich prewencja. Nie unikniemy w tym kontekście pytania o zakres zadań, których koordynacja w skali metropolitalnej sprzyja, czy nawet jest niezbędna do zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców – informują organizatorzy.

Rejestracja na kongres TUTAJ.
Program Kongresu dostępny TUTAJ.

Miejsce Kongresu: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, 80-560 Gdańsk. Kontakt: smartmetropolia@smartmetropolia.pl.

Wśród kilkudziesięciu potwierdzonych panelistów są m.in.  Rolf-Barnim Foth, odpowiedzialny za rozwój Regionu Metropolitalnego Hamburga, Jose Ribeiro, członek zarządu obszaru metropolitalnego Porto, prof. Saskii Sassen, współtwórczyni najważniejszego rankingu międzynarodowego metropolii (GAWC), czy Nicolas Beets, specjalny pełnomocnik Holandii ds. agendy miejskiej (Holandia zreformowała swoje największe obszary metropolitalne w 2015 r., a w 2016 r. doprowadziła do uchwalenia Paktu Amsterdamskiego w spr. nowej agendy miejskiej UE).

Udział w kongresie potwierdził również wiceminister MSW Sebastian Chwałek odpowiedzialny za ustawę o związkach metropolitalnych, czy też prof. Witold Orłowski, który zaprezentuje nowy raport PwC nt. polskich obszarów metropolitalnych. W związku z tegorocznym tematem przewodnim (“Otwartość i bezpieczeństwo”) zachęcamy do udziału również osoby zainteresowane tematyką bezpieczeństwa, polityki otwartych danych i planowaniem przestrzennym.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.