Ruszyły Mistrzostwa Polski Juniorów!

12 Wrz

279 zawodników stanęło na starcie żeglarskich mistrzostw Polski juniorów, które od piątku do niedzieli odbywać się będą w Górkach Zachodnich w Gdańsku. W ramach tej imprezy zaplanowano także krajowy championat w formule otwartej w klasach OK Dinghy i Laser Radial (mężczyźni) oraz Europa (kobiety i mężczyźni). W klasie 29er zaplanowano 11 wyścigów, natomiast w pozostałych po osiem.

Na Zatoce Gdańskiej nie zabrakło także reprezentantów innych krajów. W klasie RS:X polscy zawodnicy mają konkurentów z Norwegii, Litwy i Węgier, w Laser Radial mężczyzn na starcie pojawił się Rosjanin, a w Europie Szwed. Dwa duety z Białorusi powiększyły liczbę startujących załóg w klasie 29er.

Międzynarodowe towarzystwo nie mogło pierwszego dnia mistrzostw na nic narzekać. –To był naprawdę bardzo udany dzień. W Górkach Zachodnich przyszło nam rywalizować w świetnych warunkach, praktycznie cały czas w ślizgu. Wiatr był silny, ale stabilny i nie kręcił tak jak chociażby w Gdyni. Trochę siadł dopiero w naszym ostatnim wyścigu, ale generalnie nie mamy prawa narzekać – zapewnił 17-letni Marcel Jagniewski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który zajmuje trzecie miejsce w RS:X.

Rywalizacja w tej klasie, w której startuje 26 żeglarzy, jest niezwykle zacięta. Trzech pierwszych zawodników miało bowiem na koncie tyle samo punktów, a o miejscu w klasyfikacji generalnej decydowała wyższa lokata zajęta w ostatnim wyścigu. Dlatego pierwszy był Krzysztof Miedzierski (GKŻ Gdańsk), a na trzeciej pozycji plasował się kolejny reprezentant SKŻ Ergo Hestia Mateusz Grochowski.

 Nasza trójka cały czas się tasuje i między nami nie ma punktowych różnic. Ostatni piątkowy wyścig rozpoczął się trochę pechowo jedynie dla „Grocha”, któremu jeden ze słabszych zawodników położył żagiel na desce, przez co miał on trochę utrudniony start. Ja jestem zadowolony ze swojej dyspozycji i optymistycznie nastawiony przed dwoma kolejnymi dniami mistrzostw. Wierzę, że w Gdańsku wywalczę złoty medal – przyznał młodszy od swoich najgroźniejszych konkurentów o rok Jagniewski. Ta klasyfikacja zmieniła się jednak po proteście Grochowskiego, który otrzymał zadośćuczynienie, dzięki czemu przesunął się na pierwsze miejsce.

Wśród juniorek w tej klasie rywalizuje 11 deskarek – po trzech wyścigach liderką jest 18-letnia Michalina Bujnowska (YKP Warszawa), która wyprzedza młodszą o trzy lata Weronikę Marciniak (SKŻ Ergo Hestia) oraz 16-letnią Igę Skorupską (GKŻ Gdańsk).

Podobna sytuacja jak wśród juniorów w RS:X miała miejsce w klasie 420, w której ścigają się 34 załogi. Prowadzący duet Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) został jednak zdyskwalifikowany w trzecim wyścigu, przez co spadł na drugą lokatę, a na pozycję lidera awansowali Michalina Wróblewska (KS Spójni Warszawa) i Marcel Krajewski (MKS Dwójka Warszawa). Trzecia jest ekipa Spójni oraz Bazy Mrągowo Agata Błażejewska i Oliwia Korszun.

W gronie 18 zawodniczek w klasie Laser Radial pierwszą lokatę zajmuje Magdalena Kwaśna (CHKŻ Chojnice), na drugiej pozycji plasuje się Agnieszka Dubiel (TS Kuźnia Rybnik), a na trzeciej Julia Oleksiuk (AZS UW Warszawa). Inauguracyjnego wyścigu Kwaśna nie mogła jednak zaliczyć do udanych, bowiem wywalczyła w nim odległe 13 miejsce. W kolejnych startach żeglarka z Chojnic spisała się jednak znakomicie i nie dała się już wyprzedzić żadnej z 18. konkurentek. Pierwszy wyścig zakończył się natomiast triumfem Natalii Stawiarskiej (KMS Dwójka Warszawa), która w dwóch następnych wypadła słabiej i w klasyfikacji generalnej jest czwarta.

W piątek ostatni na wodę zeszli przedstawiciele klasy 29er, w której na starcie stanęło 13 duetów. Rywalizacja toczyła się pod dyktando reprezentantów Bazy Mrągowo i YKP Gdynia. Po czterech wyścigach na czele znajdują się przedstawiciele tego pierwszego klubu, Wojciech Stolarczyk i Damian Knorps, którzy wygrali dwa wyścigi, a w innych zajęli drugie oraz czwarte miejsce. Kolejne lokaty na podium zajmują zawodnicy YKP Gdynia – Michał Sawicki z Mikołajem Jaworskim oraz Mikołaj Staniul z Kajetanem Jabłońskim.
Jedynym żeglarzem, który zdołał w piątek wygrać komplet wyścigów był Łukasz Włoch, dzięki czemu reprezentant KŻ Mewa Poznań jest liderem w klasie Europa. 20-letni zawodnik okazał się lepszy od znacznie starszych rywali. Na drugiej pozycji plasuje się 28-letni Jan Pic (ŻMKS Poznań), a trzeci jest liczący 37 lat Szymon Ruban (MKS Dwójka Warszawa). Wśród kobiet najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje 28-letnia Katarzyna Pic – zawodniczka ŻMKS Poznań jest czwarta.

W klasie OK Dinghy wśród 14 zawodników prowadzi Tomasz Gaj – reprezentant MKS Dwójka Warszawa triumfował w dwóch wyścigach, a w trzecim był siódmy. Tuż za nim plasuje się duet poznańskich żeglarzy – Antoni Pawłowski (AZS), który okazał się najlepszy w drugim starcie oraz Dawid Kania (ŻLKS).

W najliczniej obsadzonej klasie, czyli w Laser Radial mężczyzn, najlepiej w gronie 75 żeglarzy radzi sobie Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa). Drugi jest Tadeusz Kubiak, a trzeci Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin). Rudawski rozpoczął te regaty od dwóch pierwszych miejsc, a w trzecim starcie był drugi. Odwrotne wyniki zanotował z kolei Kubiak. Piąte miejsce zajmuje trener reprezentacji Polski juniorek w klasie Laser Radial Mateusz Hanke (AZS AWFiS Gdańsk).

Szczegółowe wyniki mistrzostw Polski dostępne są na stronie.

Źródło: Materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.