Razem czytamy „Wesele” Wyspiańskiego

1 Wrz

Cała Polska, w tym Gdynia, 2 września weźmie udział w akcji Narodowe Czytanie. W tym roku w centrum uwagi znalazło się najsłynniejsze dzieło Stanisława Wyspiańskiego – „Wesele”. Z tej okazji Teatr Gdynia Główna, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Muzyczny i Marynarka Wojenna – z myślą o mieszkańcach Gdyni i turystach – przygotowały wspaniałe niespodzianki.

Znakomity utwór literacki wybrany do tegorocznej akcji Narodowego Czytania zainspirował gdyńskie instytucje do przygotowania wyjątkowo interesujących wydarzeń. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział Teatr Gdynia Główna, który postanowił wyjść z lekturą bezpośrednio do mieszkańców. I tak 2 września w miejskich trolejbusach nr 20, 22, 23, 24 i 27 będzie można spotkać przebranych w kostiumy aktorów odgrywających wybrane sceny z „Wesela”. Po prezentacji aktorzy obdarowywać będą pasażerów przypinkami z napisami takimi jak: „Czytam Wyspiańskiego”, „Widziałem Chochoła”, „Jak się żenić, to się żenić”, itp.

Przygotowane przez nas czytanie, towarzyszące finałowi Nagrody Literackiej Gdynia, rozpocznie się w sobotę w samo południe. Przez trzy godziny, cztery dwuosobowe grupy aktorów w wybranych gdyńskich trolejbusach odgrywać będą krótkie, 7-minutowe scenki dramatu Wyspiańskiego. Przewidujemy, że w trakcie akcji zaprezentowanych zostanie 48 scen dla ok. 2000 odbiorców – tłumaczy Ida Bocian z Teatru Gdynia Główna. I dodaje: –Organizujemy również specjalny konkurs na facebooku, gdzie codziennie zadajemy pytanie stanowiące rodzaj powtórki z wiedzy na temat Wyspiańskiego. Nagrodą w nim jest zaproszenie na spektakl „Wesele”.

Jak co roku, do akcji Narodowe Czytanie dołączyły również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej: Biblioteka Oksywie, Biblioteka Działki Leśne i Biblioteka Chylonia „pod Żabką”, które zapraszają w piątek i sobotę – 1 i 2 września – na wspólne czytanie „Wesela” oraz inne atrakcje. Program imprez znajduje się na stronie internetowej.

W tym roku nie zabraknie również czytania w wykonaniu znanych aktorów, które odbędzie się w Teatrze Muzycznym. Niespodziankę przygotowała również Marynarka Wojenna, która o godz. 11.00 zaprasza na ORP „Błyskawica” gdzie, na pokładzie historycznego okrętu, marynarze odczytają fragmenty powieści. Imprezę uświetnią koncerty Zespołu Wokalnego Klubu MW.

„Wesele” to jeden z najsłynniejszy utworów Stanisława Wyspiańskiego. Powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. W dziele świat realistyczny, zbudowany wokół zabawy weselnej i jej gości, łączy się ze światem symboliczno-wizyjnym, w którym występują postaci Chochoła, Widma, Rycerza Czarnego czy Hetmana. Wielu zapewne pamięta również ekranizację „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1972 roku, w którym w rolach głównych wystąpili Ewa Ziętek i Daniel Olbrychski.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.