Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro! Zlot ZHP Gdańsk 2018

7 Lip

Hasło Zlotu 100-lecia ZHP pokazuje nam moc, jaką mają harcerki, harcerze, instruktorki i instruktorzy. Prawie 15 000 osób weźmie udział w największym harcerskim przedsięwzięciu ostatnich lat. Czeka na nich przygoda ukryta w sześciu modułach: Źródło, Dziedzictwo, Natura, Służba, Rozwój, Cywilizacja i Kalejdoskop. Ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz Dzień Regionów będą kulminacją święta harcerstwa, jakim jest Zlot ZHP. Od 6 do 16 sierpnia 2018 roku harcerskie życie skoncentruje się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

Wydarzenie odbywa się w wyjątkowym dla Polski i harcerstwa roku – 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100-lecia ZHP. Przygotowując zlot, czerpaliśmy z naszej historii, ale przede wszystkim patrzyliśmy na wyzwania, które stawia przed nami dzisiejszy świat i na to, jak przygotować harcerki i harcerzy, aby potrafili im sprostać. Harcerstwo jest wielką szkołą życia – mam nadzieję, że Zlot ZHP Gdańsk 2018 będzie jedną z ważniejszych lekcji w jej trakcie. Pamiętajcie, że przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro! – mówi hm. Anna Nowosad Naczelniczka ZHP.

Miejsce Zlotu to rozległy, zielony teren na Wsypie Sobieszewskiej podzielony na sześć stanic, w których obozować będą harcerze i harcerki z całej Polski. Modułowy program edukacyjny zapewnia uczestnikom i uczestniczkom zajęcia wodne, zwiedzanie Gdańska, udział w wydarzeniach kulturalnych, wyjazdy na Kaszuby, służbę na rzecz regionu. Harcerze i harcerki samodzielnie przygotują sobie posiłki, rozbiją obozowiska. Aktywny dzień zakończą na tzw. rynku zlotowym, gdzie wieczorem odbywać się będą kameralne koncerty, gry, dyskusje, spotkania z autorytetami świata kultury i sztuki, aktywistami i społecznikami.

Rejestracja zlotowiczów – fot. Agnieszka Madetko Kurczab

Chcemy zainspirować i przygotować uczestników do zmiany świata już dzisiaj zgodnie z harcerskim systemem wartości. Robimy to poprzez stworzenie ekscytującego, motywującego, stawiającego wyzwania, innowacyjnego programu Zlotu, tak aby każdy zuch i harcerz miał możliwość rozwoju intelektualnego, społecznego, duchowego i fizycznego – mówi hm. Monika Woźnica, która odpowiada za program Zlotu ZHP Gdańsk 2018.

Harcerze zapraszają wszystkich mieszkańców Gdańska i przebywających w mieście turystów na Dzień Regionów 11 sierpnia. Otwarty dzień Zlotu ZHP to wyjątkowa okazja, by przekonać się jak wygląda harcerstwo dzisiaj. Na centralnym placu Zlotu odbędą się pokazy regionalnych tańców, spróbujemy smakołyków z różnych stron Polski, weźmiemy udział w tradycyjnych grach i zabawach. Dodatkowo, mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej są zaproszeni na koncerty odbywające się w paśmie programu wieczornego na scenie, która stanie na Wyspie.

Przez cały czas trwania Zlotu harcerzom będzie towarzyszyć Watra Stulecia — ognisko uświetniające 100-lecie odzyskania Niepodległości, 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100-lecie Ruchu Wędrowniczego na świecie. Wszystkie elementy programowe będą inspirowały zuchów i harcerzy zgodnie z mottem Zlotu do podjęcia działania już dziś, a przy tym będą doskonałą okazją do poznania harcerzy z całej Polski i nawiązania przyjaźni w towarzyszącej im przygodzie.

Harcerskie Lato – fot. Agnieszka Madetko Kurczab

Osoby, które chcą odwiedzić Zlot muszą zarejestrować się przez formularz online, a następnie odebrać identyfikator i plakietę zlotową w Amber Expo, które będzie centrum rejestracyjnym wydarzenia. Z Letnicy kursować będą bezpłatne autobusy na Wyspę Sobieszewską. Więcej informacji: gdansk2018.zhp.pl/odwiedzajacy/.

Zlot ZHP Gdańsk 2018, Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!

6-16 sierpnia, Wyspa Sobieszewska

Fot.tyt.: SherifSchicco.

Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.