PROMS na Ołowiance

16 Cze

Już w sobotę, 17 czerwca, o godzinie 19:30 odbędzie się ostatni już Koncert Promenadowy, zatytułowany „Klasyka szklanego ekranu”. Będzie on wyjątkowy nie tylko ze względu na swój program muzyki filmowej ale też dlatego, że po jego zakończeniu nastąpi oficjalne otwarcie długo wyczekiwanej kładki dla ruchu pieszego.

Koncerty Promenadowe od lat odbywają się po zakończeniu sezonu artystycznego i równocześnie na początku Gdańskiego Lata Muzycznego. Zaadaptowanie brytyjskich „Proms” na potrzeby trójmiejskich melomanów i turystów, zostało zainicjowane przez byłego Dyrektora Artystycznego PFB – Ernsta van Tiela. Wykonywana podczas tych wydarzeń muzyka miała być przystępna i łatwa w odbiorze dla każdego. Stąd podczas Koncertów Promenadowych możemy usłyszeć muzykę z oper i operetek, suity filmowe, a także „hity” muzyki klasycznej. Tradycję te kontynuuje nowy Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB – George Tchitchinadze – który poprowadzi sobotni, ostatni w tym roku Koncert Promenadowy.

Podczas I części, która odbędzie się w Sali Koncertowej Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą swojego Dyrektora Artystycznego wykona suitę z „Dziadka do Orzechów” Piotra Czajkowskiego, „Noc na Łysej Górze” Modesta Musorgskiego i fragmenty ze ścieżki dźwiękowej filmu „Ojciec chrzestny”, do którego muzykę skomponował Nino Rota. W II części, która zostanie wykonana na Scenie Letniej (wstęp wolny, miejsca siedzące dostępne dla osób, które wykupiły bilety na I część), Melomani usłyszą walc z filmu „Trędowata” skomponowany przez Wojciecha Kilara i suity z filmów „Gladiator” (Hans Zimmer), „Evita” (Andrew Lloyd Webber) i „Titanic” (James Horner).

O 21:15, po zakończeniu III Promsa rozpocznie się oficjalne otwarcie kładki dla ruchu pieszego. Weźmie w nim oczywiście udział Orkiestra PFB! Ten specjalnie skonstruowany most zwodzony, który połączy wyspę Oławianka, na której mieści się siedziba PFB z Głównym Miastem. Kładka ma ponad 70 metrów długości oraz w najszerszym miejscu prawie 11 metrów! Melomani, którzy zostaną na Ołowiance po Koncertach Promenadowych, będą mogli wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu!

Bilety na I część III Koncertu Promenadowego (w Sali Koncertowej) do nabycia w kasach i online . Szczegóły: bilety@filharmonia.gda.pl i pod numerem telefonu: 58 320 62 62

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Fot.tyt.: Paweł Jaremczuk.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.