Premiera spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?”

28 Wrz

Premiera spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Albee’ego odbędzie się już w najbliższy piątek (02.10). Spektakl wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski, a w dwa małżeństwa wcielą się wspaniali trójmiejscy aktorzy: Katarzyna Dałek i Piotr Biedroń oraz Dorota Kolak i Mirosław Baka. Przedstawienie zainauguruje sezon 2015/2016 w Teatrze Wybrzeże. 

Co istotne, premiera spektaklu odbędzie się pół wieku po polskiej prapremierze KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? w reżyserii Jerzego Golińskiego ze scenografią Franciszka Starowieyskiego, z udziałem Lucyny Legut, Jadwigi Polanowskiej, Tadeusza Borowskiego i Jerzego Golińskiego. Ta premiera była jedną z najgłośniejszych i została uznana za jedną z najważniejszych inscenizacji w historii Teatru Wybrzeże.

Sztuka zatytułowana „Kto się boi Virginii Woolf?” to arcydzieło dwudziestowiecznej dramaturgii. Campus uniwersytecki, noc po otwierającym rok akademicki przyjęciu u rektora. Historyk George i jego żona Martha goszczą u siebie w domu – na swoistym afterparty – nowo zaangażowanego wykładowcę biologii Nicka z żoną. Nocne rozmowy, zmęczenie, a także wciąż wypijany alkohol sprawiają, że pomiędzy tą czwórką rozpoczyna się drapieżna, okrutna, a jednocześnie pełna ciętego dowcipu gra. Gra, w której ujawniają się podrażnione ambicje, konflikty pokoleniowe, niepohamowany erotyzm, intelektualne pretensje i rodzinne sekrety. „Kto się boi Virginii Woolf?” to sztuka niezwykle wielowymiarowa, będąca wymarzonym materiałem do wnikliwej pracy twórczej.

Edward Albee, przekład: Jacek Poniedziałek – KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Reżyseria świateł: Marek Kozakiewicz
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu występują: Dorota Kolak (Marta), Mirosław Baka (George), Katarzyna Dałek (Honey), Piotr Biedroń (Nick).

Premiera: 2 października, godz. 19.00 ,Duża Scena; 
Kolejne spektakle: 3, 4, 7, 8, 9 października na Dużej Scenie.

plakat autorstwa  Franciszka Starowieyskiego

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.