Podsumowanie sezonu 2015/2016 w Teatrze Wybrzeże

29 Sie

To był rekordowy sezon Teatru Wybrzeże. W sezonie 2015/2016 zagrano 467 spektakli i zorganizowano 31 LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI, wystawiono 12 premier i zaprezentowano łącznie 45 tytułów. Wybrzeże odwiedziło niemal 125 tysięcy widzów, w tym 12 tysięcy na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Frekwencja wyniosła 97 procent. 

W zeszłym sezonie nasze spektakle i artyści byli nagradzani na ważnych festiwalach teatralnych (m.in. na Festiwalu Nowego Teatru, Festiwalu Interpretacje, Telewizyjnym Festiwalu Teatrów Polski i na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych). Sezon 2015/2016 był dla naszego Teatru rekordowy zarówno jeśli chodzi o ilość nagród (m.in. Nagrody im. Zelwerowicza dla Doroty Kolak i Mirosława Baki oraz Paszport Polityki dla naszej etatowej reżyserki Eweliny Marciniak!), jak i wysokie noty krytyków teatralnych dla poszczególnych spektakli i całego repertuaru Teatru Wybrzeże (w ankiecie miesięcznika Teatr zostaliśmy uznani przez wielu krytyków za najlepszy Teatr w Polsce). W minionym sezonie z powodzeniem zorganizowaliśmy VIII edycję przeglądu Wybrzeże Sztuki, który spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. Sezon 2015/2016 to także początek przebudowy gdańskiego budynku, której efektem będzie powstanie nowej sceny – Starej Apteki, modernizacja Sceny Malarnia oraz Dużej Sceny, a także podniesienie jakości przestrzeni ulicy Teatralnej – podsumowuje Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

Co najważniejsze, obecnie w gdańskim teatrze trwają prace budowlane, których efektem będzie powstanie nowej sceny – Starej Apteki w Gdańsku, oraz modernizacja Sceny Malarnia i Dużej Sceny, a także podniesienie jakości przestrzeni ulicy Teatralnej. Zakończenie wszystkich prac inwestycyjnych planowane jest na 2020 rok. Małgorzata Zamorska z działu inwestycji Teatru Wybrzeże o przebudowie: –18 czerwca 2014 roku poznaliśmy projekt, który zwyciężył w konkursie architektonicznym na modernizację scen Teatru Wybrzeże. Pierwsze miejsce zajęła Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat z Poznania, która opracowuje dokumentację projektową dla modernizacji zespołu budynków Teatru Wybrzeże. Jednocześnie od listopada 2014 roku trwają prace remontowe, których zakończenie planujemy na 2020 rok. Warto podkreślić, że wszystkie remonty toczą się przy zachowaniu ciągłości pracy artystycznej. Największe zmiany widać do tej pory na ulicy Teatralnej, łączącej Targ Węglowy z ulicąśw. Ducha. Przez ostatnie lata budynek tzw. Przejścia Bramnego, zlokalizowany między Zbrojownią a Starą Apteką był wynajmowany, a ponieważ jego stan techniczny był bardzo zły – budynek został rozebrany i w tym miejscu powstanie nowa scena – Stara Apteka. Tym samym w Gdańsku będziemy mieli aż cztery sceny. Nowa scena Stara Apteka będzie mniej więcej takiej samej wielkości jak Scena Malarnia czy Scena Kameralna w Sopocie, tak by można było wymiennie prezentować na nich spektakle. Powstanie też nowy, przeszklony łącznik między nową sceną a głównym budynkiem teatru, z widokiem na Targ Węglowy. Szklany łącznik odsłoni również widok z Targu Węglowego na Starą Aptekę – zabytkowy budynek z XVII wieku, na którym wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie.

Imponującymi statystykami charakteryzuje się również teatralna oferta edukacyjna. – W minionym sezonie prowadziliśmy niezwykle intensywną działalność edukacyjną: zorganizowaliśmy 57 Warsztatów Teatralnych, w tym 14 do LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI, 56 Lekcji Teatralnych, 7 Warsztatów Krytyki Teatralnej, 77 tur Zwiedzania Teatru, 5 warsztatów dramaturgicznych oraz 7 spotkań Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Miło nam poinformować, że we wszystkich działaniach edukacyjnych uczestniczyło ponad 4,5 tysiąca osób! – podsumowuje Kwiatkowski.

Źródło: Materiały prasowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.