Otwiera się teatr, jak żaden inny

16 Wrz

Otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – jednego z najbardziej niezwykłych obiektów na świecie – świętować będziemy już 19 września. To jedyny budynek teatralny w Polsce z otwieranym dachem, który umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu. Będzie to teatr impresaryjny, prezentujący kulturalne oblicze Polski, Europy i świata. 

Gdański Teatr Szekspirowski jest pierwszym od blisko 40 lat teatrem dramatycznym w Polsce, wybudowanym od podstaw. Patronem idei odbudowy teatru elżbietańskiego w Gdańsku jest JKW Książę Walii. Honorowo patronują jej również Andrzej Wajda i Sir Peter Hall oraz wspiera wielu wybitnych aktorów, jak: Sir Ian McKellen, Judi Dench, Emma Thompson, Alan Rickman, a także Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Paweł Wawrzecki, Mirosław Baka i wielu innych.

Otwarcie GTS (19 września, godz. 21:30, ul. Bogusławskiego 1) będzie wydarzeniem o charakterze happeningowym, nawiązującym do renesansowych tryumfów. Aktorzy, akrobaci oraz hiszpańscy i gdańscy szermierze dokonają „artystycznego oblężenia” nowego teatru. Będą to szermierze z królewskiej szkoły teatralnej RESAD z Madrytu (Real Escuela Superior del Arte Dramático) – reżyseria i ruch sceniczny autorstwa Juana Jose de la Fuente – z towarzyszeniem uczniów szkoły szermierczej ZKPiG26 w Gdańsku oraz Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-ART pod kierownictwem i w reżyserii Mirosławy Kister-Okoń oraz Krzysztofa Okonia.

Finałem uroczystości będzie Tryumfalny przemarsz gdańszczan pod wodzą artystów przez Salę Główną teatru. Wstęp na wydarzenie będzie wolny (bezpłatne wejściówki są dostępne w wybranych punktach w całym Trójmieście, szczegóły na www.teatrszekspirowski.pl).

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nie ma sobie równych na świecie. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizzi, już teraz uchodzi za jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych XXI wieku. Ceglana bryła teatru skrywa „skarb” – drewniane wnętrze, inspirowane gdańską Szkołą Fechtunku z początków XVII wieku, która przez blisko 130 lat funkcjonowała jako pierwszy publiczny teatr Rzeczypospolitej. Otwierany dach i adaptowalne do różnych ustawień (scena włoska, scena elżbietańska oraz centralna) moduły sceny i widowni lokują siedzibę GTS wśród najnowocześniejszych budynków teatralnych na świecie.

Po otwarciu, Gdański Teatr Szekspirowski będzie funkcjonował jako teatr impresaryjny, otwarty na wszystkie formy sztuki. W programie pierwszego sezonu artystycznego znalazły się: Tydzień Brytyjski (20-26 września: Teatr Globe, Teatr Gecko, Tim Crouch, przegląd filmów kina brytyjskiego, wystawa prezentująca Gdańsk i Londyn za czasów Szekspira, warsztaty, spotkania z artystami), 18. Festiwal Szekspirowski (27 września – 5 października: m.in. „Hamlet” w reż. Jana Klaty z Bochum, „Hamlet” z Teatru Narodowego w Sofii oraz „Othello: The Remix” Q Brothers z USA), Miesiąc z Teatrem Narodowym z Warszawy w listopadzie, a także cykl premiery polskie i różnorodne działania edukacyjne. Jedyne w swoim rodzaju połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że Gdański Teatr Szekspirowski to nie tylko wyjątkowa atrakcja turystyczna, ale także nowa wizytówka Gdańska i Europy oraz nowe możliwości dla twórców teatru i organizatorów imprez.

>>ZOBACZ TAKŻE: Wielkie Otwarcie dachu Teatru Szekspirowskiego (WIDEO)<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.