Niedziela na cztery strony świata

15 Cze

Muzyka z różnych stron świata, opowieści nomadyczne, rodzinny piknik i mnóstwo atrakcji. Przyjdź baw się dobrze i wesprzyj działania gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów. W niedzielę 18 czerwca od godz. 13.00 na Długim Targu (okolice Zielonej Bramy) świętować będziemy Światowy Dzień Uchodźcy.

– Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy (ONZ), w ramach kampanii Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny organizujemy wakacyjny Art Alert na rzecz dzieci – uchodźców i dzieci znajdujących się w procedurze uchodźczej mieszkających w Gdańsku. W niedzielę na scenie ustawionej na Długim Targu wystąpią zespoły prezentujące muzykę z różnych stron świata. Zespół Ikenga Drummers znany jest trójmiejskiej publiczności, która wie, że każdy ich koncert to niepowtarzalne, barwne i żywiołowe widowisko. Utwory śpiewane są w dialekcie Igbo oraz w języku angielskim i polskim, a cały zespół występuje na scenie w kolorowych, afrykańskich strojach ludowych – informują organizatorzy.

Kolejną gwiazdą tego popołudnia będzie zespół Jazgodki, wykonujący muzykę tradycyjną i etniczną z różnych stron Europy, a także własne kompozycje inspirowane muzyką etniczną. Podczas koncertu usłyszymy muzykę z drogi – pieśni i melodie wędrowców Europy: Romów i Żydów Sefardyjskich.

Na scenie wystąpi również zespół MUZ – ART., wielonarodowy projekt w składzie którego grają muzycy z Polski, Ukrainy, Rosji. Zagrają oni utwory ukraińskie i rosyjskie z repertuaru ludowego i rozrywkowego.

Tego popołudnia będzie można wysłuchać opowieści nomadycznych Katarzyny Jackowskiej-Enemuo czyli PARPARUSZA OPOWIADA.. Będą to historie z bliska i daleka: o domu, o drodze, o wędrówce i wędrowcach. O ludziach i nieludziach. Historie, w których szumi morze i las, przesiąknięte dymem z ognisk, skrzypieniem kół i melodią kroków…

Będzie również okazja, by odwiedzić kiermasz artystyczny lub wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Podczas eventu organizacje pozarządowe na swoich stoiskach będą informować o sytuacji uchodźców i możliwościach zaangażowania się w niesienie im pomocy.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest co roku 20 czerwca. W tym roku celowo wybraliśmy niedzielę 18 czerwca, by zachęcić gdańszczan do spędzenia popołudnia w piknikowej, rodzinnej atmosferze jednocześnie pamiętając o tych którzy potrzebują naszego wsparcia. Wszyscy mieszkamy w Gdańsku, niektórzy urodzili się tu, inni wybrali to miasto za swój dom. Są wśród nas też tacy, którzy dotarli do Gdańska, po tym jak musieli uciekać ze swojego kraju, by móc w spokoju żyć. I właśnie tym, którzy uciekając znaleźli swoje miejsce w Gdańsku chcemy pomóc. Przygotowaliśmy w niedzielę dużo atrakcji, tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Tego dnia będzie też możliwość przekazania datku na działalność Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów. Zebrane środki przeznaczone będą na wsparcie socjalne i wakacyjne dzieci uchodźców przebywających w Gdańsku – zaprasza na wydarzenie Piotr Olech, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. – W organizację Światowego Dniach Uchodźcy w naszym mieście zaangażowało się wielu ludzi, którzy na co dzień pomagają imigrantom mieszkającym w Gdańsku. Jednak bez naszego finansowego wsparcia, mają oni ograniczone możliwości niesienia pomocy. Warto tego dnia przyjść, spędzić czas w rodzinnej atmosferze, jednocześnie wesprzeć ich działania – dodaje Olech.

Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.
Więcej o akcji Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny na stronie www.gdansk.pl/dla-ofiar-wojny/.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.