Nadchodzące wydarzenia w Teatrze Gdynia Główna

6 Maj

W przeciągu najbliższych dwóch tygodni na scenie Teatru Gdynia Główna zaprezentowane zostaną następujące sztuki: „Mamy problem. Monodram Macierzyński”, „Produkt”, „Pomiędzy” oraz „Braciszek i siostrzyczka”. Sprawdźcie harmonogram wydarzeń!

„Mamy problem. Monodram macierzyński” – 8.05 godz. 19.00, 29.05 godz. 12.00, 11.06 godz 19.00

Reżyseria: Jakub Ehrlich

Tekst: Szymon Jachimek

Występuje: Magdalena Bochan-Jachimek

Kiedy w domu pojawia się noworodek, wszyscy są szczęśliwi. Niemowlę leży w białym kaftaniku, radośnie kwili i macha rączką do przytulonych do siebie rodziców. …tak to przynajmniej wygląda w reklamach.

Rzeczywistość jednak okazuje się diametralnie inna. Chwilę po radosnym kwileniu niemowlę wpada w rozpacz. Niewyspana mama złości się na zapracowanego tatę. Tata ma pretensje, że nagle został odsunięty na dalszy plan. A dziecko ma kolkę, więc budzi się z rykiem co dwie godziny. Ale potem się uśmiecha…

Właśnie o pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada ten spektakl. Jest śmieszny, straszny i wzruszający – tak jak to w prawdziwym życiu bywa. W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek, aktorka i reżyserka, związana z Centrum Kultury w Gdyni i Teatrem na Plaży, prywatnie mama dwójki kilkuletnich dzieci. Scenariusz napisał jej mąż, trójmiejski satyryk i dramaturg, Szymon Jachimek. Spektakl wyreżyserował Jakub Ehrlich, aktor Teatru Miniatura, od niedawna również poznający świat smoczków i zabawek edukacyjnych.

Bilety:  25/35 zł.

Mamy Problem fot. Zuzanna Gąsiorowska 3

„Produkt” – 14.05 godz. 19.00

Przekład: Małgorzata Semil

Reżyseria: Michał Rzepka

Obsada: Wojciech Jaworski; Zofia Nather

Światło: Marzena Chojnowska

PRODUKT drażni krytykę, pobudza widownię, uwiera formą. Zabawa konwencją, sztuczność sytuacji, naciąganie do granic absurdu intrygi i pełne werwy rozwiązania wątków splatają się na jedną z najodważniejszych propozycji Teatru Gdynia Główna.

Gdzie jest tragedia-może być zysk. Fabuła brzmi banalnie: wcale nienajważniejszy w swoim teatrze reżyser – James, usiłuje namówić gwiazdę ekranu, by zagrała w jego najnowszym filmie. Utkał prostą satyrę o Ameryce, mediach i traumie po wydarzeniach 11 września 2001 roku, w oparach gorącej miłości kobiety zachodu do mrocznego arabskiego zamachowca-samobójcy. Jeśli tylko mężczyzna zdoła przekonać aktorkę, uzyska doskonały Produkt. James, smakosz padliny i ludzkich fobii, bezduszna maszynka do zarabiania pieniędzy. A to wszystko po to, by nasycić swoje ego.

Bilety: 25/35 zł.

produkt fot. Marek Głuszczak

„Braciszek i Siostrzyczka” – 15.05 godz. 12.00, 28.05 godz. 12.00

na podstawie baśni braci Grimm

Reżyseria: Luba Zarembińska

Obsada: Karolina Gaffke, Małgorzata Polakowska

Projekt lalek: Magdalena Baragli

Skoro ktoś wierzy w siły dobra, to musi też zaakceptować istnienie żywiołu zła. Bohaterowie bajki „Braciszek i Siostrzyczka” poddawani są wielu trudnym próbom, z których jednak wychodzą zwycięsko. I, jak to w baśniach bywa, „żyli długo, długo i pomyślnie”. To plastyczny spektakl, pełen barwnych, pomysłowych postaci, lalek i rekwizytów odwołujących się do dziecięcej wrażliwości.

Dwie aktorki, stół, wielka, kolorowa skrzynia. I nic więcej. Gdzie scenografia? Gdzie lalkowi bohaterowie? Tajemnicę spektaklu skrywa wspomniany kufer. To z niego wyłania się tytułowe rodzeństwo oraz inne postaci. Znajdują się w nim również kolorowe klocki, z których powstanie las, dom, zamek – cały bajkowy świat budowany jest na oczach dzieci.

Przedstawienie opowiada historię chłopca zamienionego przez czarownicę w jelonka, i jego siostry, która poświęca się, aby go ratować. Spektakl zachwyca prostotą użytych środków, angażujących dziecięcą wyobraźnię. Nastrój opowieści budują piosenki śpiewane a capella. Lalki wg projektu argentyńskiej scenografki Magdaleny Baragli wykonane zostały przy współpracy z reżyserką Lubą Zarembińską.

Bilety: 20 zł.

braciszek fot m.chojnowska 3

„Pomiędzy”– 20.05 godz. 20.00, 22.05 godz. 19.00

wg „Ślubu” Witolda Gombrowicza

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Ida Bocian; Łukasz Dobrowolski; Marek Sadowski; Bartłomiej Sudak.

Światło: Marzena Chojnowska

„Ślub” Witolda Gombrowicza to dramat, którego głównym obszarem poszukiwań jest problem wolności osobistej, wolności totalnej, pierwotnej, zbliżającej się do Absolutu. Ślub to zrytualizowany obrzęd świata zewnętrznego, który sankcjonuje swoim prawem powstanie symbolu rodziny. Czy to obyczaj, kultura, religia dają prawo do związku, czy też jest to indywidualny wybór jednostki, nieskrępowana decyzja woli? Główny bohater dramatu, Henryk, powołany do odegrania roli w tym świecie i sztucznie wierzący w swoją tożsamość, po powrocie z wojny zdaje sobie sprawę z ciągłych, nieustannych przemian zależnych od ludzi, których napotyka. Gotowy do walki ze stereotypami ludzkimi, rozpoczyna samotną bitwę o swoje JA w świecie zdegradowanym i zafałszowanym. Czy te wszystkie doświadczenia pozwolą Henrykowi odkryć w sobie autentyczność i wolność? Czy wygra tę walkę? Zobaczymy!

Bilety: 25/35 zł.

Pomiędzy fot. Marek Głuszczak 5

Zwiedzanie Teatru Gdynia Główna w ramach festiwalu OPEN HOUSE – 21 maja godz. 10.00-22.00 (wstęp wolny)

Open House jest spotkaniem z architekturą, zupełnie za darmo, przez jeden weekend w roku. Open House to nie tylko budynki o wartości historycznej, ciekawe wnętrza mieszkań prywatnych, ale także, a może przede wszystkim, nowe projekty architektoniczne i urbanistyczne. W tym roku Open House zaprasza również do podziemi kultury! Mało kto zdaje sobie sprawę, że pod posadzką holu dworca PKP kryją się prawdziwe katakumby. Stojąc przed głównym wejściem od strony Placu Dworcowego mamy pod sobą ogromne pomieszczenie, które było kiedyś wentylatornią. Dalej za nią jest kolejna wielka hala – po byłej kotłowni. Dziś całą przestrzeń zajmuje Teatr Gdynia Główna. – 21 maja przybliżymy mieszkańcom i odwiedzającym to, czego jeszcze nie mieli okazji zobaczyć, czyli teatr od kuchni! – zachęca Grzegorz Kujawiński z TGG.

festiwal gdynia

Źródło: Materiały prasowe.

One Reply to “Nadchodzące wydarzenia w Teatrze Gdynia Główna”

  1. Pingback: Zaplanuj weekend w Gdyni - my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.