Mistrzostwa Świata FIFA U-20: Znamy logo i terminy meczów w Gdyni

14 Gru

Do najważniejszego piłkarskiego wydarzenia przyszłego roku zostały już nieco ponad 22 tygodnie. Dziś poznaliśmy oficjalne logo turnieju oraz terminy meczów, które zostaną rozegrane w Gdyni. Tych będzie aż 10. Nad morzem poza fazą grupową rozegrany zostanie także mecz 1/8 turnieju, ćwierćfinałowy, półfinałowy oraz spotkanie o trzecie miejsce!

Niczym krokus na wiosnę

Przedstawiciele FIFA i Lokalnego Komitetu Organizacyjnego (LOC) zaprezentowali logo, które towarzyszyć będzie przyszłorocznej imprezie. Podobnie, jak w przypadku innych wydarzeń tej rangi, widnieje na nim symbol charakterystyczny dla danego regionu. W przypadku Polski zdecydowano, że będzie to krokus – kwiat rozkwitający na wiosnę. Podobnie do niego na boisku rozkwitać mają młodzi piłkarze. Tak było już w przeszłości. Mistrzostwa Świata FIFA U-20 wykreowały w przeszłości tak wielkie gwiazdy jak Diego Maradona, Lionel Messi, Robert Prosinecki, Zvonimir Boban, Adriano czy Paul Pogba.

Po piłkarskich Mistrzostwach Europy UEFA EURO U21 nadszedł czas na mistrzostwa świata. To wspaniała okazja, aby na własne oczy zobaczyć piłkarzy, którzy już za chwilę decydować będą o obliczu światowego futbolu. Już dziś, wraz z gdynianami, z radością oczekujemy wspaniałych emocji – zapewnia prezydent Wojciech Szczurek.

 

https://www.facebook.com/gdyniasport/videos/2007725332629557/

10 spotkań w Gdyni

Mistrzostwa Świata FIFA U20 Polska 2019 zostaną rozegrane za nieco ponad pięć miesięcy w sześciu miastach naszego kraju. Każde z nich będzie gościło co najmniej siedem spotkań. Mecz otwarcia i finał rozegrany zostanie w Łodzi, mecz o trzecie miejsce w Gdyni. Spotkania odbędą się także Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Lublinie oraz Tychach.

Łącznie w Gdyni zobaczymy aż 10 meczów. Wielkie granie przy Olimpijskiej rozpocznie się już 23 maja o 18.00, a więc w dniu otwarcia imprezy. Następnie czeka nas prawdziwy maraton spotkań, które odbędą się 23, 25, 26, 28, 29 i 31 maja (faza grupowa), 2 czerwca (mecz 1/8 turnieju), 8 czerwca (mecz ćwierćfinałowy), 11 czerwca (mecz półfinałowy) i 14 czerwca (mecz o 3. miejsce).

Gdynia jest wyjątkowo gościnna dla imprez najwyższej rangi i kocha sportowe emocje:

Regularnie gościmy w Gdyni wielkie wydarzenia sportowe, dzięki czemu zdobywamy cenne doświadczenie. Dlatego jestem spokojny, że sprostamy zadaniu. Czekamy na pierwszy gwizdek! – komentuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Podobnego zdania jest Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu: – Zaufanie piłkarskich władz bardzo nam schlebia. Cieszymy się, że z podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 powierzono nam organizację meczu o 3. miejsce. Czeka nas prawdziwe święto piłki w Gdyni.

Mecze w Gdyni:

Faza grupowa: 23 maja (18.00), 25 maja (18.00), 26 maja (15.30), 28 maja (20.30), 29 maja (18.00), 31 maja (18.00),

Mecz 1/8 turnieju: 2 czerwca (17.30),

Ćwierćfinał: 8 czerwca (17.30),

Półfinał: 11 czerwca (17.30),

Mecz o 3 miejsce: 14 czerwca (20.30).

Gdyńskie losowanie zadecyduje

W turnieju tym, stanowiącym trzecie pod względem rangi rozgrywki drużyn narodowych pod egidą FIFA, wystąpią 24 zespoły z całego świata.

Poza Polską, która występuje w roli gospodarza, na turniej zakwalifikowały się jeszcze następujące zespoły: Japonia, Korea Południowa, Katar, Arabia Saudyjska (AFC); Honduras, Meksyk, Panama, USA (Concacaf); Nowa Zelandia, Tahiti (OFC); Francja, Włochy, Norwegia, Portugalia i Ukraina (UEFA).

Późniejsze turnieje kwalifikacyjne wyłonią po czterech uczestników z Afryki (CAF) i Ameryki Południowej (CONMEBOL). Komplet uczestników poznamy przed losowaniem, które odbędzie się 24 lutego w Gdynia Arenie. Zaraz potem fani z całego świata będą mogli kupować bilety na finały, dostępne na FIFA.com. – Czeka nas wspaniały i niezwykle prestiżowy turniej – zapewnia Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Fabryka gwiazd

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwszy turniej został zorganizowany w Tunezji, z kolei ostatnie trzy imprezy mistrzowskie odbyły się w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017). Polska będzie dopiero piątym europejskim gospodarzem Mistrzostw.

Mistrzostwa Świata FIFA do lat 20 w tak kochającym piłkę kraju jak Polska to coś wyjątkowego. Ten kraj w ostatnich dekadach dał dużo światowej piłce. Fani w sześciu miastach będą mieli okazję obejrzeć wielkiej klasy talenty – zachwala Zvonimir Boban, Sekretarz Generalny FIFA do spraw futbolu.

Mistrzostwa Świata FIFA U20 mają opinię prawdziwej „fabryki talentów”. W tym miejscu warto zauważyć, że dotychczas blisko 700 piłkarzy, którzy wystąpiło w młodzieżowym mundialu, w późniejszym etapie swojej kariery wzięło udział w seniorskich mistrzostwach świata. Wśród najbardziej znanych zawodników, którzy zagrali w Mistrzostwach Świata FIFA U20 są m.in. Sergio Aguero, Lionel Messi czy Diego Maradona.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.