Małe Złote Berło 2015 dla Sopotu

2 Gru

Sopot został zdobywcą nagrody „Małego Berła” w ramach dorocznie przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej oraz Bank Millennium nagrody „Złote Berło”. Nagroda główna, czyli 110 tysięcy złotych, oraz rzeźba berła autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha w tym roku przypadła Teatrowi Polskiego Radia, który wytypował nasze miasto na laureata drugiej nagrody.

Już od kilkunastu lat Teatr Radiowy wkracza w przestrzeń publiczną Sopotu. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, odbywający się w Sopocie, to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w całym kraju. Za sprawą władz miasta gromadzi on najwybitniejszych twórców słuchowisk i spektakli, stwarzając im dogodne warunki do działalności artystycznej, umożliwiając im wzajemną kooperację, oraz dialog z odbiorcami.

Nagroda, jaką przyznała nam dzięki rekomendacji Polskiego Radia Fundacja Kultury Polskiej jest dla Sopotu bardzo ważna, ponieważ dzięki niej nasze miasto zostało docenione nie tylko za wieloletnią współpracę przy organizacji festiwalu „Dwa Teatry”, ale również za całokształt dokonań miasta w dziedzinie kultury – mówi Joanna Cichocka–Gula wiceprezydent Sopotu, która w imieniu miasta odebrała nagrodę.

gala2

Sopot, zdaniem organizatorów, należy do najbardziej aktywnych ośrodków kulturalnych w kraju, przyciąga artystów, zachęca do przyjazdu odbiorców różnych działań artystycznych.

Uroczystość przyznania nagród, oraz towarzyszące jej widowisko, odbyła się wczoraj, 30 listopada w Studio S-1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

galapan

Nagroda „Złotego Berła” jest uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w polskiej kulturze. W poprzednich latach jej laureatami były takie osobistości jak Jerzy Giedroyć, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Krzysztof Penderecki, Sławomir Mrożek, Janusz Gajos czy Tadeusz Różewicz. Tegoroczny skład kapituły przyznającej nagrodę to: Beata Tyszkiewicz, będąca przewodniczącą, wiceprzewodniczący Bogusław Kott, sekretarz Rafał Skąpski oraz Prof. Andrzej Strumiłło, Agnieszka Duczmal, Prof. Wacław Sadkowski i Prof. Aleksander Krawczuk.

Fot.: my3miasto.pl

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.